کمبود آب‌ آشامیدنی در سمنگان؛ روستاها تخلیه می‌شوند

آب‌ آشامیدنی

کمبود آب‌ آشامیدنی در سمنگان؛ روستاها تخلیه می‌شوند

شماری از باشنده‌گان سمنگان از افزایش حفر چاه‌های عمیق از سوی باغ‌داران و دهقانان در این ولایت، ابراز نگرانی می‌کنند. آنان می‌گویند که اگر به این معضل رسیده‌گی نشود، بسیاری از باشنده‌گان روستاها مجبور به ترک خانه ‌و کاشانه‌شان خواهند شد. این در حالی است که بیش از ۴۰۰ خانواده در روستای شیخک فولادی ولسوالی دره‌صوف پایین این ولایت خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند.

در پی ‌خشک‌سالی‌های متواتر، بسیاری از باشنده‌گان مناطق روستایی ولایت سمنگان مجبور به ترک مناطق خود شده‌اند. این روستانشینان از کمبود آب‌ آشامیدنی و بی‌توجهی مقام‌های محلی طالبان شاکی‌اند. آنان می‌گویند که در زمین بوریا و در آسمان ستاره ندارند و برای زنده ماندن مجبور شده‌اند به مناطق هم‌جوار و ولایت بلخ کوچ کنند.

آب‌ آشامیدنی

جوره‌بای، باشنده‌ روستای شیخک فولاد ولسوالی دره‌صوف پایین، می‌گوید که ماه‌هاست چشمه‌ها و کاریزهای‌شان خشک شده است. به گفته‌ او، باشنده‌گان این روستا برای تهیه‌ آب آشامیدنی، به روستاهای هم‌جوار می‌روند که دست‌کم شش ساعت راه منزل می‌زنند.

این باشنده روستای شیخک فولادی ادعا می‌کند که در این روستا بیش از یک هزار خانواده‌ زنده‌گی می‌کنند که به‌تازه‌گی دست‌کم ۴۰۰ خانواده به دلیل نبود آب منطقه را ترک کرده‌اند. او می‌افزاید که این خانواده‌ها به ولایت بلخ و شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان، کوچ کرده‌اند تا بتوانند از «شر بی‌آبی» نجات پیدا کنند.

آب‌ آشامیدنی

لعل‌محمد، باشنده دیگر ولسوالی دره‌صوف، نیز از خشک‌سالی شکایت دارد. او می‌گوید که برای تهیه آب به مرکب‌هایی نیاز دارند که از توانایی و قدرت زیاد برخور‌دار باشند، اما به دلیل مشکلات اقتصادی آنان از تهیه مواد خوراکی این حیوانات عاجز ماند‌ه‌اند. لعل‌محمد می‌گوید: «مرکب‌های ما نه کاه دارد و نه جو. زمین‌های ما مردم خشک است؛ حتا امسال یک قنار کاه را از مرکز ولسوالی یک هزار افغانی می‌خریم و یک سیر جو را ۴۰۰ تا ۵۰۰ افغانی خریداری می‌کنیم. بدون جو مرکب‌های راه‌های رسیدن به آب را طی نمی‌توانند.» او ابراز نگرانی می‌کند که برای تهیه آب، هزینه‌های گزاف را خرج مرکب‌ می‌کنند که اکنون توانایی خرید «کاه و جو» را نیز از دست داده‌اند.

در همین حال، شماری از شوراهای محلی این ولسوالی نیز از کمبود آب در دره‌صوف پایین شکایت دارند. آنان می‌گویند که بارها مشکلات خود را با مسوولان محلی طالبان در میان گذاشته‌اند، اما برای رفع آن اقدامی صورت نگرفته است.

همایون دره‌صوفی، رییس یکی از شوراهای محلی، می‌گوید که مشکلات کم‌آبی را با ولسوالی طالبان در این ولسوالی در میان گذاشته است. به گفته او، این مقام‌ محلی طالبان در مسجد جامع گفته که مردم باید برای رفع کم‌آبی نماز استسقاء بخوانند تا رحمت خداوند برای‌شان جاری شود. او تاکید می‌کند که پس از این سخنرانی ولسوال طالبان، مردم از رفع مشکلات‌شان توسط طالبان نا‌امید شده‌اند.

گفته می‌شود که ولسوالی دره‌صوف پایین، یکی از ولسوالی‌های پر‌نفوس ولایت سمنگان شمرده می‌شود که با مشکلات جدی کم‌آبی دست‌وپنجه نرم می‌کند. بسیاری از باشنده‌گان این ولسوالی آبی برای خوردن ندارند و چشم به آسمان دوخته‌اند.

آب‌ آشامیدنی

با این حال، مقام‌های محلی طالبان در این ولسوالی می‌گویند که بیش از ۵۰ هزار تن از باشنده‌گان دره‌صوف پایین، با کمبود آب آشامیدنی مواجه‌اند و بسیاری از آنان به دلیل نداشتن دسترسی به آب آشامیدنی، روستاهای‌شان را ترک کرده‌اند. این مقام‌های محلی طالبان از کاهش سطح آب در این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که از دو سال به این طرف حفر چاه‌های عمیق از سوی باغ‌داران و دهقانان به‌شدت افزایش یافته است.

روح‌الله محمدی، آمر تنظیم آب ریاست حوزه دریایی خُلم، می‌گوید که کندن‌کاری‌های خودسرانه چاه‌های عمیق از سوی مردم غیرقانونی است و با متخلفان برخورد جدی صورت می‌گیرد.

مولوی شمس‌الله شمشاد، ولسوال طالبان برای دره‌‌‌صوف پایین، با تایید کمبود آب آشامیدنی باشنده‌گان این ولسوالی، از نهادهای امدادرسان خواسته که به مشکلات باشنده‌گان این مناطق رسیده‌گی کنند. این مقام‌ محلی طالبان در حالی از نهادهای کمک‌کننده خواستار رسیده‌گی به مشکلات آب آشامیدنی مردم شده است که صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) همه‌روزه با ۱۴ عراده تانکر آب، ۹۰ هزار لیتر آب آشامیدنی را برای یک هزار و ۳۰۰ خانواده در روستاهای مختلف دره‌صوف پایین می‌رساند.

طالبان در سمنگان گفته‌اند که ۱۴ عراده تانکر آب‌رسان برای باشنده‌گان این مناطق کافی نیست و از این سازمان خواسته‌اند که اقدام‌های بیش‌تری در این زمینه روی دست گیرد.

منبع

Be the first to comment on "کمبود آب‌ آشامیدنی در سمنگان؛ روستاها تخلیه می‌شوند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*