دو برادر افغان در آلمان به جرم قتل خواهر شان به حبس ابد محکوم شدند

محکمه‌ای در آلمان روز پنجشنبه ۱۶ فبروری (۲۷ دلو) دو برادر افغان را به اتهام قتل خواهرشان به دلیل مخالفت با سبک زندگی “مدرن” وی، به حبس ابد محکوم کرد.

جسد مریم، ۳۴ ساله که مادر دو فرزند می‌باشد، چند هفته پس از ناپدید شدن از خانه‌اش در برلین در جولای ۲۰۲۱، در تپه‌ای در منطقه جنوب ایالت باوریای آلمان پیدا شد.

تصاویر کمره‌های امنیتی خط آهن، یوسف و مهدی، برادران مریم را نشان می‌دهد که همزمان با مفقود شدن این زن جوان با یک بکس سنگین که گمان می‌رود جسد مریم در آن پنهان شده، از برلین به باوریا سفر می‌کنند.

بر اساس قوانین محرمیت آلمان نام کامل قربانی و برادارنش فاش نشده و از نام خانوادگی آنها به نام ” ح” یاد شده است.

پولیس جسد مریم را در حالی پیدا کرد که دست‌ها، پاها، دهان و بینی‌اش با نوار چسپدار پوشانده شده و گلویش بریده شده بود. متخصصین طب عدلی به محکمهٔ برلین گفتند که مریم قبل از بریده شدن گلویش، خفه شده بود.

توماس گروس، قاضی محکمه گفت که این دو مرد که هر دو بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر دارند، خواهر شان را “به خاطریکه به طور روز افزون از نفوذ کنترول برادرانش دوری می‌جست”، کشته اند.

سارنوالان گفته اند که برادران با “سبک زندگی تا حدی مدرن” خواهرشان مخالفت داشتند و سعی کرده بودند او را از داشتن یک رابطه جدید پس از جدایی از شوهر افغانش منع کنند.

مقام‌های آلمانی گفته اند که مقتول شوهرش را که در ۱۶ سالگی با وی ازدواج کرده بود و پس از عروسی همواره مورد خشونت وی قرار داشت، طلاق داده بود.

وکلای مدافع دو برادر استدلال کردند که یوسف به طور تصادفی خواهرش را در جریان مشاجره کشته است و مهدی باید آزاد شود، اما محکمه این ادعاها را رد کرد.

این قضیه بار دیگر خشونت خانوادگی و خشونت مبتنی بر جنسیت را در میان جوامع مهاجر در آلمان برجسته می‌کند.

آلمان در جریان بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بیش از یک میلیون مهاجر، عمدتاً شهروندان سوریه، را پذیرفت، اما ده‌ها هزار مهاجر افغان نیز در این میان شامل بودند.

رویدادهای “قتل ناموسی” همواره هم از افغانستان و هم از سوریه گزارش شده است و این دو کشور از نظر شاخص برابری جنسیتی برنامۀ انکشافی ملل متحد در پایین‌ترین رده‌ها قرار دارد.

منبع

Be the first to comment on "دو برادر افغان در آلمان به جرم قتل خواهر شان به حبس ابد محکوم شدند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*