سومین نشست مجتمع دیپلوماسی آنتالیا در مورد افغانستان پایان یافت

آنتالیا

سومین نشست مرکز دیالوگ و ترقی-جینوا در مورد افغانستان که برای دو روز در شهر آنتالیا ترکیه با حضور ده‌ها فعال سیاسی، مدنی، حقوق بشری و خبرنگاران از داخل و خارج افغانستان برگزار شده بود، امروز (چهارشنبه، ۱۶ حوت) پایان یافت.

در این نشست دو روزه در مورد مسیر آینده افغانستان از جمله حاکمیت، مشروعیت، قانون اساسی، اقتصاد، جامعه مدنی و احزاب سیاسی کشور گفتگو شده است.

نمایندگان چهارده نهاد جامعه مدنی در این نشست توافق کرده‌اند تا مجتمع جامعه مدنی افغانستان را به منظور هماهنگ‌ساختن فعالیت‌های مدنی در داخل و خارج از افغانستان ایجاد کنند.

اسماعیل غرنی، آگاه سیاسی در مورد این نشست گفته است: «متأسفانه که در این نشست مسایلی مطرح شد که هم از جنگ و هم از صلح صحبت شد. بهتر این بود که از صلح صحبت می‌شد نه از جنگ.»

با این حال، برخی ازشرکت‌کنندگان در این نشست به گفتگو و تعامل با امارت اسلامی تأکید کرده و گفته‌اند که مشکلات از طریق تدوین قانون حل شود. آنتالیا

عزیز معارج، آگاه سیاسی نیز گفت: «در مورد حل قضایای افغانستان نشست‌هایی که به سطح منطقه یا همسایه یا جهانی برگزار می‌شود، در آن که نمایندگان واقعی مردم افغانستان که توسط مردم انتخاب شده باشند، بیایند؛ یا اگر یک نماینده نظام حاکم موجود نباشد، این نشست‌ها، نشست‌های سلیقه‌ای، استخباراتی و تحت پروژه‌ها و هدف‌های خاص است، به افغانستان و مردم کدام منفعتی ندارد.»

در همین حال، شماری از فعالان حقوق زن نیز در این نشست شرکت کرده و به حضور معنادار زنان در سیاست و اجتماع تأکید کرده‌اند.

عادله زمانی، فعال حقوق زن بیان کرده است: «ما نیاز داریم در نشست‌های که برگزار می‌شود، نمایندگان واقعی مردم افغانستان حضور داشته باشند؛ کسانی که تصویر واقعی از شرایط امروزی مردم خصوصن محرومیت‌های دختران را به جهان عرضه بکنند.»

گفتنی است که امارت اسلامی این نشست را غیر رسمی دانسته است. آنتالیا

منبع

Be the first to comment on "سومین نشست مجتمع دیپلوماسی آنتالیا در مورد افغانستان پایان یافت"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*