اردوغان: رهبر مظنون داعش در سوریه کشته شده است

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، روز یکشنبه‌ ۳۰ اپریل (۱۰ ثور) گفت که در اثر عملیات استخبارات کشورش رهبر مظنون گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه کشته شده است.

رییس جمهور اردوغان در جریان سخنرانی تلویزیونی‌اش گفت که ابو حسین القریشی، رهبر داعش، روز شنبه در جریان عملیات سازمان استخباراتی کشورش موسوم به MIT در سوریه کشته شده است.

داعش به تاریخ ۳۰ نومبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که ابو حسن ال هاشمی القریشی، کشته شد و ابو حسین القریشی جانشین وی شده است.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانس پرس در شمال سوریه گفته است که کارمندان استخبارات ترکیه، پولیس نظامی محلی که از حمایت ترکیه برخوردار است، روز شنبه ساحهٔ جیندیرس واقع در شمال غرب منطقهٔ عفرین را مسدود کردند.

باشندگان منطقه به خبرگزاری فرانس پرس گفته اند این عملیات یک مزرعهٔ متروکه را که در یک مدرسهٔ اسلامی موقعیت داشت، هدف قرار داده است.

ترکیه از سال ۲۰۲۰ میلادی به اینسو نیروهای خود را در شمال سوریه مستقر کرده و به حمایت نیروهای کمکی سوریه تمام مناطق شمال سوریه را در کنترول خود دارد.

پیش از این، فرماندهی مرکزی ایالات متحده به تاریخ ۱۷ اپریل با نشر اعلامیه‌ای گفت که عبدالهادی محمود الحاجی علی، رهبر داعش که طراح حملات تروریستی و اختطاف مقامات در شرق میانه و اروپا بود، در شمال سوریه کشته شده است.

جنگجویان مظنون به تاریخ ۱۶ اپریل دست‌کم ۴۱ نفر در سوریه کشتند که از آن جمله ۲۴ نفر آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌داد.

از اوایل ۲۰۲۲ تا حالا دست‌کم ۱۳ نفر از رهبران ارشد داعش در عراق و سوریه کشته و یا دستگیر شده اند که شامل خالد خالد احمد الجبوری، طراح حملات داعش در ترکیه و اروپا، می‌شود. الجبوری در اوایل ماه اپریل در حملهٔ هوایی ایالات متحده کشته شد.

تندروان داعش زمانی که در اوج قدرت خود بودند و بخش هایی از عراق و سوریه را تحت کنترول داشتند، مسوولیت یک رشته حملات را در اروپا بر عهده گرفتند.

ایالات متحده در اکتوبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که ابوبکر البغدادی، نخستین رهبر داعش، در جریان یک عملیات در شمال‌غرب سوریه کشته شده است.

با آنکه داعش از بخش عمدهٔ ساحاتی در عراق و سوریه بیرون رانده شده اند، تندروان این گروه هنوز هم حملات شان را در سوریه سازماندهی می‌کنند.

بر اساس معلومات استخباراتی کشورهای عضو ملل متحد، ارایه کرده اند،‌چنین به نظر می‌رسد که شمار تندروان داعش در عراق و سوریه بی‌نهایت کاهش یافته و فقط به ۲۵۰۰ نفر می‌رسد.

منبع

Be the first to comment on "اردوغان: رهبر مظنون داعش در سوریه کشته شده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*