لانا ذکی: بیش از ۸۰ هزار دختر در افغانستان مجبور به ازدواج شده اند

لانا ذکی نصیبه، نمایندۀ امارات متحدۀ عربی در سازمان ملل متحد می‌گوید بحران اقتصادی در افغانستان، وضعیت زنان را که بدترین بحران “حقوق زنان در جهان” است، افزایش داده تا جایی که به گفتۀ او بیش از ۸۰ هزار دختر مجبور به ازدواج شده اند.

او دیروز سه‌شنبه در نشست ویژۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد در بارۀ افغانستان گفت:
“میلیون‌ها نفر با ناامنی غذایی روبه‌رو هستند. نیازهای انسانی در جهان بالاترین سطح خود رسیده است و دختران و زنان از جامعه حذف می‌شوند. بنابرین، این لحظه‌ای برای رضایت در این شورا نیست.”

نمایندۀ امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد در حالی به ازدواج دختران به دلیل فقر اشاره می‌کند که شبکۀ تحلیلگران افغانستان در گزارش خود در اکتوبر ۲۰۲۲ گفته است که به دلیل سقوط سیستم اقتصادی در افغانستان، برخی خانواده‌ها مجبور می‌شوند تا دختران کم سن‌شان را در بدل پول با ناامیدی به ازدواج بدهند.

در همین حال سیما باهوس، مدیر اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد نیز می‌گوید که به دلیل محدودیت‌ها شاهد افزایش ازدواج و کار کودکان هستیم.

سیما باهوس
سیما باهوس

مدیر اجرایی دفتر زنان سازمان ملل متحد همچنین می‌گوید که در سه ماه گذشته زنان افغان به او گفته اند که دسترسی به تحصیل مهمترین اولویت آنان است.

او نوشت که در سازمان ملل متحد بحث‌ها و نظرات تنها با طرح دو موضوع کوچک و داخلی یعنی “آموزش و کار زنان” منحرف شد.

مقام‌های طالبان در حالی موضوع حقوق زنان و دختران را کوچک می‌خوانند که جامعۀ جهانی به وضوح به آنها گفته است که بدون رعایت حقوق افغان‌ها، آنها بخشی از جامعۀ جهانی نخواهند شد.

منبع

2 Comments on "لانا ذکی: بیش از ۸۰ هزار دختر در افغانستان مجبور به ازدواج شده اند"

  1. ممدنا

  2. امریکا شریک جرم درحقوق خانها در افغا نستان است هم پروسه ازطرف سی ای ا رهبری میشود

Leave a comment

Your email address will not be published.


*