استرالیا روند رسیدگی به درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان را متوقف کرده است

رسانه‌های استرالیا گزارش دادند که دولت این کشور بی‌سروصدا روند رسیدگی به درخواست پناه‌جویان افغانستان را که در افغانستان حضور دارند، کنار گذاشته است.

اس‌بی‌اس نیوز نوشته است که این تصمیم بدین معنا است که هزاران افغانستانی که در حال حاضر به دام افتاده‌اند، اکنون با گزینه‌ی باقی ماندن یا سفر خطرناک به آن‌سوی مرز مواجه هستند.

به‌نوشته‌ی این رسانه، یک وکیل برجسته‌ی مهاجرت می‌گوید که حزب کارگر با این کار «دست‌های خود را از مشکل افغانستان پاک می‌کند.»

وبسایت وزارت داخله‌ی استرالیا نوشته است که هیچ امکاناتی برای انجام آزمایش‌های بیومتریک که هویت و سوابق متقاضی را تأیید می‌کند یا انجام مصاحبه‌ی ویزا در افغانستان وجود ندارد.

در این متن آمده است: «برای اطمینان از این‌که اسکان مجدد به موقع به کسانی که بیشتر نیاز دارند ارائه می‌شود و برای کاهش عدم اطمینان برای کسانی که منتظر نتیجه‌ی درخواست خود هستند، درخواست‌هایی که در گروه برنامه‌ی بشردوستانه قرار نمی‌گیرد، حتا مواردی که در افغانستان حضور دارند، رد می‌شوند.»

اولویت‌های این فهرست کارمندان استرالیا، شرکای آنان، فرزندان زیر ۱۸ سال، زنان، اقلیت‌های قومی، جامعه‌ی ال‌جی‌بی‌تی و سایر اقلیت‌ها هستند.

گلن کولومیتز، وکیل نظامی که به تخلیه صدها متحد سابق افغانستان کمک کرده است، تأیید کرد که مقامات وزارت داخله‌ی استرالیا به او اطلاع داده‌اند که درخواست‌های داخل افغانستان را بررسی نمی‌کنند.

او گفته است: «برنامه‌های شما حتا رسیدگی نمی‌شود، چون استرالیا نمی‌تواند آزمایش بیومتریک را در افغانستان انجام دهد. ما این موضوع را زیر سؤال بردیم و آنان گفتند که این سیاست همین است.»

این افشاگری پس از آن صورت گرفته که اس‌بی‌اس پشتو فاش کرد که یکی از روزنامه‌نگاران سابق‌اش که منتظر رسیدگی به ویزای پناهندگی خود بود، پس از تلاش برای فرار از افغانستان پس از ماه‌ها تأخیر در صدور ویزا، در یک فاجعه‌ی قایق در سواحل ایتالیا غرق شد.

وزارت‌های داخله و مهاجرت استرالیا به درخواست‌ها برای پاسخ‌گویی در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

منبع

11 Comments on "استرالیا روند رسیدگی به درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان را متوقف کرده است"

 1. امیدوارم که حال شما خوب باشد.
  متشکرم از معلومات تان در مورد پروسه مهاجرت در استرالیا.
  به نظر من که هر چه زودتر کارمندان و اشخاصیکه در معرض خطر است از افغانستان بیرون شوند بهتر است.
  اما شرایط فعلی کشور شاید برای بیرون کردند افراد که در معرض خطر است و شناسایی آن برای دولت استرالیا مشکل باشد پس باید به کشور استرالیا زمان داد.

 2. من میخواهم که استرالیا بروم

 3. در چنين وضيعت دشوار كه ما هستيم در افغانستان بخصوص خانم ها ودختران كه حق زندهگي ندارند ييك اميد همين كمك شما هست.

 4. استرالیا گو‌ خورده استرالیا بی رحم کشور اس اینجا افغانستان مردم به چی مشکل جان شأن در خطر می‌اندازد میرود باز استرالیای منع می‌کنه لعنت هزار لعنت

 5. می خواهم در کشور استرالیا برای زندگی کنم و تحصیل کنم چنان چه می دانید که در کشور افغانستان دختران را به تحصیل کردند نمی گذارد.

 6. اسم عبدالمناف تخلص تابش در سال 1396 از پوهنتون تخار پوهنحی زراعت واز دیپارتمنت اگرانومی فارغ میباشم و حال میخواهم به دفتر محترم شما در بست دستیار مالی که جدیدآ به اعلان سپرده شده ایفای وظیفه نمایم

 7. خوب

 8. I whant go astralia contry

Leave a comment

Your email address will not be published.


*