سرمای شدید در افغانستان؛ ۲۳ تن به شمول کودکان جان باختند و هزاران مواشی تلف شدند

با ورود موج سرما به افغانستان، وزارت مبارزه با حوادث طبیعی حکومت افغانستان از جان باختن ۱۶ تن بر اثر سرمای هوا در ولایات مختلف این کشور خبر داده است.

مولوی محمد عبدالله جان عرفی، رییس وقایه و کاهش خطر این وزارت روز سه شنبه ۱۷ جنوری (۲۷ جدی) با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفته است که این افراد طی چند روز گذشته در ولایات بادغیس، فاریاب، نیمروز و غزنی از سردی هوا جان باختند.

رییس وقایه و کاهش خطر وزارت مبارزه با حوادث حکومت افغانستان، گفته است که بین دو تا سه‌هزار مواشی مردم نیز در نتیجۀ سرمای شدید هوا در ولایات مختلف تلف شدند.

او همچنان گفت که ولایات غور، هلمند، ارزگان، فاریاب، نورستان، زابل، بادغیس، نیمروز، کنر، بدخشان از بارش برف، باران و سردی هوا متاثر شده و مواد غذایی و اقلام غیرغذایی برای کمک به نیازمندان به این ولایات فرستاده شده است.

از سویی هم، معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ برای ولایت بدخشان گفت که از ۲۴ تا ۲۵ ماه جدی، هفت کودک به دلیل سرمای شدید و نبود امکانات در مرکز و دو ولسوالی این ولایت بر اثر سردی هوا جان باخته اند.

بر اساس معلوماتی که او روز چهارشنبه ۱۸ جنوری (۲۸ جدی ) با خبرنگاران شریک کرد، پنج کودک در ولسوالی شهرک برزگ و دو کودک دیگر در ولسوالی بهارک و فیض‌آباد مرکز این شامل این جان‌باختگان استند.

این در حالی است که هفته گذشته اداره ملی هواشناسی افغانستان از ورود موج سرما از غرب و شمال غرب افغانستان به این کشور خبر داد.

در خبرنامۀ این اداره آمده است که سردی هوا بیشتر مناطق غرب، شمال غرب، شمال شرق و مرکز افغانستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل بسیاری از ولایات با سرمای قابل توجهی مواجه خواهند شد.

از سویی دیگر، دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) اعلام کرده است که هزاران مواشی به دلیل سردی هوا در غرب، شرق و شمال افغانستان تلف شده اند.

اوچا روز چهارشنبه در صفحه تویترش ابراز نگرانی کرد، در حالی که ۲۱.۲ میلیون نفر در افغانستان نیاز فوری به مواد غذایی و زراعت دارند، با تلفات مواشی شان، مردم با مشکلات بیشتر مواجه خواهند شد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد گفته است که دست کم ۲۴.۴ میلیون نفر در افغانستان به دلیل سرمای هوا در ناامیدی به سر می‌برند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد به تاریخ ۲۲ نومبر (اول قوس) گفته بود که بسیاری از خانواده‌های نیازمند در حال حاضر هوای بسیار سردی را تجربه می‌کنند و به کمک‌های فوری مانند لباس گرم، سرپناه و پول نقد برای فراهم‌کردن مواد سوختی نیاز دارند.

منبع

4 Comments on "سرمای شدید در افغانستان؛ ۲۳ تن به شمول کودکان جان باختند و هزاران مواشی تلف شدند"

  1. بسم الله رحمان رحیم مه از طلیبان به دختران میخاحم که به انان مکتب اله شود

Leave a comment

Your email address will not be published.


*