کشورها طرف‌دار هم‌کاری اقتصادی با افغانستان اند

ذبیح‌الله مجاهد رییس هیات امارت اسلامی در نشست سوم دوحه می‌گوید که شماری از کشورها طرف‌دارهم‌کاری در بخش‌های اقتصادی و مالی با افغانستان هستند.

او به طلوع‌نیوز گفته که شرکت کننده‌های نشست دوحه ۳ از گزارش معلوماتی که امارت اسلامی ارایه کرد، پشتیبانی کرده و حضور هیات امارت اسلامی را در این نشست مهم خوانده‌اند.

مجاهد بیان کرد: «جلسه خوب جریان دارد و شماری از کشورها طرف‌دار هم‌کاری در بخش‌های اقتصادی و مالی با افغانستان هستند.»

مجاهد افزوده که در این نشست تعهد شده است تا محدودیت‌های اقتصادی و بانکی برداشته شود.

آقای مجاهد موقف روسیه، چین، ایران، پاکستان، قزاقستان، ازبیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، امریکا و سازمان‌های هم‌کاری‌های اسلامی در این نشست را قابل ستایش خوانده است.

عبدالشکور هده‌وال آگاه مسایل سیاسی درباره اهمیت این نشست به طلوع نیوز گفت: «از لحاظ سیاسی، من این نشست را در راستای آغاز دیپلماسی نو و برقراری روابط با دنیا یک مقدمه خوب می‌دانم.»

در این میان برخی از آگاهان مسایل اقتصادی به این باور اند که اگر تحریم‌های اقتصادی بر افغانستان از میان برداشته شوند، بسیاری از چالش‌های مردم کشور حل خواهند شد.

محمد نبی افغان آگاه مسایل اقتصادی گفت: «تمامی دارایی افغانستان که منجمد است و محدودیتی که بر سیستم بانک‌داری وجود دارد، به ضرر ملت است و اقتصاد افغانستان را با سقوط روبه‌رو می‌کند.»

آقای مجاهد هم‌چنان در شبکه ایکس نوشته که در روز دوم نشست دوحه درباره مبارزه با مواد مخدر، خطر آن در افغانستان و بدیل کشت کوکنار گفت‌وگو شده است.

نشست سوم دوحه با اشتراک نماینده‌های ۲۵ کشور و نهاد در قطر برگزار شده است.

منبع

Be the first to comment on "کشورها طرف‌دار هم‌کاری اقتصادی با افغانستان اند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*