بیش از ۶۰ کشته در انفجار در مسجدی در پیشاور؛ «طالبان پاکستان برعهده گرفت

آمار کشته‌شدگان انفجار در مسجدی در شهر پیشاور پاکستان به بیش از ۶۰ نفر رسیده است. یک «مهاجم انتحاری» خود را در مسجد مملو از نمازگزاران منفجر کرده است. بنا به گزارش‌ها، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

بیشتر کشته‌شدگان بخشی از نیروی پلیس بودند و گمان می‌رود که هدف حمله آنها بوده‌اند.

براثر انفجار بخشی از مسجد ویران شده و شماری از قربانیان در زیر آوار مانده‌اند. وضعیت شماری از زخمی‌هایی که به بیمارستان منتقل شده‌اند، وخیم گزارش شده است.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، این انفجار را بشدت محکوم کرده و گفته است استراتژی جامعی را برای برقراری نظم و قانون در خیبر پختونخوا اتخاذ خواهد کرد.

او گفته است کسانی که در پشت این حمله هستند «ربطی به اسلام ندارند».

او گفت همه ارکان کشور در برابر تروریسم «متحد هستند و کسانی که علیه پاکستان می‌جنگند نابود خواهند شد.»

او به وزیر کشور دستور داده است برای افزایش ظرفیت مبارزه با تروریسم به ویژه به ایالت خیبر پختونخوا کمک کند.

این مسجد در بزرگراه منطقه حساس شهر موسوم به «خط پلیس» است که مقر نیروهای امنیتی و محل سکونت افسران پلیس و زندان مرکزی پیشاور نیز در این منطقه واقع شده است.

مقامات امنیتی گفتند یک بمبگذار انتحاری که در ردیف اول مسجد نشسته بود، خود را منفجر کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران این حمله را محکوم کرده است، آقای کنعانی گفته است «حمله تروریستی انتحاری» به نمازگزاران مسجدی در پیشاور در ایالت خیبرپختونخوا پاکستان را «بشدت محکوم و مراتب همدردی عمیق» را با دولت و مردم پاکستان ابراز می‌دارد.

رد شدن از پست Twitter

اجازه نشان دادن محتوای Twitter را می دهید؟

این مطلب شامل محتوایی از Twitter است. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Twitter را درباره کوکی ها و سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید. برای دیدن این محتوا روی “موافقت و ادامه”‌کلیک کنید.توضیح ویدیو، توضیح: بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

پایان پست Twitter

مسجد در پیشاور پاکستان
توضیح تصویر، مسجد در منطقه حساس شهر پیشاور واقع شده است و به گفته پلیس، حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در زمان انفجار در آنجا حضور داشتند

یک افسر پلیس شهر پیشاور، به رسانه‌های محلی گفته که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ مامور پلیس در زمان انفجار در آنجا حضور داشتند.

انفجار حوالی ساعت ۱۳.۳۰ به وقت محلی رخ داد.

ویدئویی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده و توسط بی‌بی‌سی نیز تأیید شده است نشان می‌دهد که نیمی از دیوار مسجد فرو ریخته است. در حالی که مردم برای فرار از روی آوار بالا می‌روند و سطح مسجد پر از آجر و آوار  شده است.

عملیات نجات بیرون کشیدن افراد مدفون در زیر آوار جریان دارد.

انفجار در پاکستان
انفجار

محمد عاصم، سخنگوی بیمارستان «لیدی ریدینگ» پیشاور، گفته است که حال برخی از مجروحان وخیم است.

او گفت «این یک وضعیت اضطراری است.»

بیمارستان لیدی ریدینگ در پیشاور وضعیت اضطراری اعلام کرده است و به بی بی سی گفته شده که همچنان مجروحان انفجار به آنجا می‌رسند و تقاضای اهدای خون کرده‌اند.

در ماه مارس/مارچ سال گذشته نیز شهر پیشاور هدف بمبگذاری دیگری بود که براثر آن ده‌ها نفر در یک مسجد شیعیان جان باختند. داعش مسئولیت آن حمله را برعهده گرفته بود.

در همین حال، در اسلام آباد، پایتخت کشور پلیس با صدور هشدار امنیتی اعلام کرد که امنیت در تمامی مبادی ورودی و خروجی به شهر افزایش یافته است.

منبع

Be the first to comment on "بیش از ۶۰ کشته در انفجار در مسجدی در پیشاور؛ «طالبان پاکستان برعهده گرفت"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*