اوچا: تنها ۵.۴ درصد بودجه مورد نیاز کمک‌های بشری به افغانستان فراهم شده است

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) بار دیگر ۴.۶۲ میلیارد دالر را برای کمک به ۲۳.۷ میلیون نیازمند در افغانستان در سال روان میلادی به جامعه جهانی فراخوان داده است.

اوچا روز سه شنبه ۲۵ اپریل (پنجم ثور) در تویترش نگاشته است که افغانستان تحت تاثیر خشکسالی سه ساله، بحران اقتصادی دو ساله، مشکلات ناشی از جنگ‌های داخلی و حوادث طبیعی عادی قرار گرفته است.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد تاکید کرده است: “ارایه کمک‌های بشردوستانه برای بقا و نجات مردم این کشور تنها راه است”.

سازمان ملل متحد در آغاز سال روان میلادی از جامعه جهانی خواست که ۴.۶۲ میلیارد دالر کمک‌های بشردوستانه برای نزدیک به ۲۴ میلیون نفر در افغانستان فراهم کند، اما اوچا گفته است که جامعه جهانی در سه ماه نخست امسال تنها ۲۵۰ میلیون دالر دریافت کرده است که ۵.۴ درصد از کل کمک‌های درخواستی را تشکیل می دهد.

بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد، این رقم در سه ماه اول سال گذشته ۱۴ درصد و در ربع اول ۲۰۲۱، شش درصد بود.

اوچا تایید کرده است که به دلیل کمبود بودجه، نهادهای امدادرسان کمک‌های شان را به افغان‌ها نیز کاهش داده اند.

این اداره ملل متحد گفته است: به طور مثال، در ۲۰ مارچ، برنامه جهانی غذا (WFP) اعلام کرد که از ۱۳ میلیون شهروند افغانستان که بیشتر به کمک‌ها نیاز دارند، تنها به چهار میلیون نفر در ماه اپریل کمک فراهم کرده است. این بدان معناست که نه میلیون افغان گرسنه و نیازمند کمک‌های غذایی دریافت نخواهند کرد”.

اوچا می‌گوید که کمک‌های جامعه جهانی به افغان‌ها زمانی کاهش یافته است که خانواده‌ها در مناطق روستایی قبل از خرید محصولات جدید در ماه می ذخایر غذایی خود را مصرف کرده اند. به گفتۀ این اداره به دلیل کاهش کمک‌ها در ماه‌های جنوری و مارچ سال جاری، در برخی بخش‌های دیگر فراهم‌کردن کمک به مردم تاخیر داشته است.

بر اساس گزارش اوچا سازمان‌های امدادرسان از جامعه جهانی درخواست کرده اند که کمک‌های بشردوستانه فوری ارایه کند.

بر اساس معلومات این اداره، در سال ۲۰۲۲ موسسات امدادرسان به ۲۶.۱ میلیون نفر در افغانستان کمک کردند که دو سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند

منبع

Be the first to comment on "اوچا: تنها ۵.۴ درصد بودجه مورد نیاز کمک‌های بشری به افغانستان فراهم شده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*