ا.ا: داعش در افغانستان سرکوب شده است

امارت اسلامی می‌گوید که داعش در افغانستان سرکوب شده است و توانایی آسیب رساندن به کشورهای دیگر از خاک افغانستان را ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است که امریکا در تلاش ایجاد بدگمانی‌ها میان افغانستان و کشورهای منطقه است.

ذبیح‌الله مجاهد گفت: «امریکایی‌ها یا حلقات امریکایی که این صحبت‌ها را می‌کنند بخاطر این است که خدا نکرده بین کشورهای منطقه سوءتفاهم ایجاد کند و بدگمانی‌ها را به میان بیاورد.»

پیش از این، خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه از سازمان‌های اطلاعاتی امریکا گزارش داده است که عاملان حمله‌های مرگ‌بار در کرمان ایران، داعش مستقر در افغانستان بوده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از یکی از این دو منبع گفته است که این اطلاعات بسیار روشن و غیرقابل انکار است.

در بخشی از گزارش رویترز آمده است: «دو منبع آگاه روز جمعه به رویترز گفته‌اند که رهگیری‌های ارتباطات جمع‌آوری‌شده توسط ایالات متحده این موضوع تایید می‌کند که شاخه مستقر داعش در افغانستان، دو بمب‌گذاری را در ایران انجام داده است که در نتیجه آن نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شدند.»

درهمین حال، شماری از آگاهان مسایل نظامی از حکومت سرپرست می‌خواهند تا توجه جدی به تامین امنیت مرزها کند. این آگاهان همچنان به این باورند که گروه‌های هراس‌افگن در کشور جای ندارند.

طاهر یرغل آگاه مسایل نظامی به طلوع‌نیوز گفت: «امارت اسلامی هیچ‌گاه به کسی اجازه نخواهد داد که خاک شان علیه یک کشور همسایه استعمال شود و به  هیچ سازمان بستر امن در این‌جا نخواهد بود.»

محمدمتین محمد خیل یکی دیگر از آگاهان نظامی گفت: «امارت اسلامی بالای نقاطی کار کند که بین اقوام، بین زبان‌ها و ملت‌ها فاصله ایجاد شده. باید این فاصله‌ها را از بین ببرد، ملت خود را در آغوش بگیرد و در قسمت موضوعات استخباراتی بسیار دقیق باشد.»

این در حالی‌ست خبرگزاری رویترز در گزارش جداگانه‌اش زیر نام “تلاش دولت اسلامی برای بازگشت” گفته است که همه جنگ‌جویان کلیدی داعش از عراق به کشورهایی چون افغانستان، سوریه و پاکستان فرار کرده و  بیشتر آنان به شاخه داعش – خراسان که در امتداد مرزهای ایران با افغانستان و پاکستان فعال است، پیوسته‌اند.

منبع

Be the first to comment on "ا.ا: داعش در افغانستان سرکوب شده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*