عفو بین‌الملل بازداشت پناه‌جویان افغان را در پاکستان نگران‌کننده خواند

سازمان عفو بین‌الملل بازداشت پناه‌جویان افغان را در پاکستان نگران‌کننده خوانده و گفته که این بسیار نگران‌کننده است که وضعیت پناهنده‌گان افغان در پاکستان مورد توجه بین‌المللی قرار نمی‌گیرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه، ۱۰ میزان، با نشر گزارشی نوشته است بسیاری از افغان‌هایی که در ترس از آزار و اذیت زنده‌گی می‌کردند به پاکستان رفتند، جایی که در معرض موج‌هایی از بازداشت‌های خودسرانه و تهدید به اخراج قرار گرفته‌اند.

این نهاد تصریح کرده است که دولت پاکستان باید به‌گونه فوری از آزار و اذیت و بازداشت خودسرانه پناه‌جویان افغان دست بردارد.

دینوشیکا دیسانایاکه، معاون مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در آسیای جنوبی، گفته است: «وضعیت حقوقی مبهم و فرایندهای سخت برای پناهنده‌گی یا جابه‌جایی کشور ثالث آن‌ها را آسیب‌پذیرتر کرده است.»

عفو بین‌الملل خاطرنشان کرده است که نُه مصاحبه از راه دور با افغان‌ها انجام داده و این پناه‌جویان نگرانی‌های جدی خود را در مورد آزار و اذیت پولیس و مقام‌های پاکستانی ابراز کرده‌اند.

روند بازداشت پناه‌جویان افغان در پاکستان بار دیگر شدت پیدا کرده است.

روز گذشته نیروهای امنیتی پاکستان در عملیات جست‌وجو در این کشور، ۸۰۰ پناه‌جوی افغان را از اسلام‌آباد و مناطق اطراف آن بازداشت کردند که شماری از آنان دوباره آزاد شدند.

چندی پیش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان  (UNHCR) گزارش داده بود که پس از تسلط دوباره برافغانستان، ۶۰۰ هزار پناه‌جوی افغان وارد پاکستان شده‌اند.

منبع

Be the first to comment on "عفو بین‌الملل بازداشت پناه‌جویان افغان را در پاکستان نگران‌کننده خواند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*