هشدار بانک جهانی از رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۳

بانک جهانی روز سه‌شنبه (۲۰ جدی) هشدار داد که اقتصاد جهانی در سال روان میلادی “به گونه‌ای خطرناک” به رکود نزدیک می‌شود رشد اقتصادی در سراسر جهان از جمله اقتصادهای برتر— ایالات متحده، اروپا و چین— ضعیف‌تر خواهند شد.

بانک جهانی که برای پروژه‌های توسعه‌ای کشورهای فقیرتر قرضه فراهم می‌کند، در گزارش سالانهٔ خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی در سال جاری میلادی تقریباً به ۵۰ در صد کاهش خواهد یافت. این بانک قبلاً پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی سه در صد خواهد بود، اما حالا این پیش‌بینی به ۱.۷ درصد تقلیل یافته است.

اگر این پیش‌بینی درست ثابت شود، پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و سپس بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، این سومین ضعیف‌ترین رشد سالانه در اقتصاد جهان در سه‌ دههٔ گذشته خواهد بود.

بر اساس این پیش‌بینی، ایالات متحده در سال روان احتمالاً از رکود اقتصادی جلوگیری کند، اما رشد اقتصادی این کشور فقط صفر اعشاریه پنج در صد خواهد بود.

با آنهم، ضعف اقتصاد جهانی، افزایش قیمت کالا‌ها و افزایش نرخ بهره بانکی برای قرضه‌، احتمالاً کسب و کار و در نهایت مصرف‌کنندگان را در امریکا متاثر خواهد کرد.

در عین حال، اگر مریضی کووید-۱۹ افزایش یابد و یا جنگ روسیه در اوکراین وخیم‌تر شود، ایالات متحده نیز در برابر اختلالات بیشتر زنجیره تامین کالا‌‌ها آسیب پذیر خواهد شد.

بر اساس این گزارش بانک جهانی،‌ اروپا که از مدت‌ها به اینسو صادرکننده اصلی به چین بود، احتمالاً از اقتصاد ضعیف‌تر چین متاثر خواهد شد.

گزارش بانک جهانی همچنین به افزایش نرخ بهره در اقتصادهای توسعه‌یافته مانند ایالات متحده و اروپا اشاره کرده گفته است که این وضعیت موجب جذب سرمایه‌گذاری از کشورهای فقیرتر می‌شود و در نتیجه، کشور‌های فقیر را از سرمایه‌گذاری داخلی که برای این کشورها حیاتی شمرده می‌شود، محروم می‌کند.

در عین حال،‌ در این گزارش گفته شده است افزایش نرخ‌های بهره رشد را در کشورهای توسعه‌یافته در زمانی که حمله نظامی روسیه به اوکراین قیمت‌ مواد غذایی را در سطح جهان افزایش داده است، کند خواهد کرد.

دیوید مالپاس، رییس بانک جهانی، به خبرنگاران گفت که تهاجم روسیه به اوکراین هزینه‌های بزرگ جدیدی را ایجاد کرده است. به گفتهٔ مالپاس،‌ چشم انداز رکود اقتصادی به خصوص برای فقیر‌ترین کشور‌های جهان که کاهش فقر در این کشورها متوقف شده است،‌ ویرانگر خواهد بود، زیرا مردم کشورهای فقیر به برق، کود کیمیایی، غذا و سرمایه دسترسی اندک دارند. به گفته‌ٔ این مقام ارشد بانک جهانی،‌ رکود اقتصادی در کشور‌های فقیر احتمالاً طولانی‌تر خواهد بود.

بر اساس گزارش بانک جهانی،‌ تاثیرات رکود اقتصادی در کشور‌های فقیر مانند صحرای افریقا که محل زندگی ۶۰ در صد فقرای جهان است، شدیدتر خواهد بود.

پیش‌بینی بانک جهانی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ فقط ۱.۲ در صد خواهد بود، وضعیتی که رشد فقر را احتمالاً افزایش خواهد داد.

رییس بانک جهانی گفته است که رکود اقتصاد جهانی و کاهش سرمایه‌گذاری عواقب ویرانگر را در قسمت صحت، افزایش فقر و زیربناها را در پی خواهد داشت. او گفت که در صدد منابع مالی بیشتر است تا برای کشور‌های فقیرتر، با شرایط سهل‌تر قرضه‌های بیشتر فراهم شود.

منبع

Be the first to comment on "هشدار بانک جهانی از رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۳"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*