برگشت بیش از ۸۰۰هزار شهروند کشور از ایران در ۱۴۰۱

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که بیش از ۸۰۰هزار تن در یک سال پسین از ایران به کشور برگشته‌اند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، آمار داده است که از میان این شمار مهاجران، ۴۰۰هزار تن آنان از ایران اخراج و برگشتانده شده‌اند.

مهاجرت غیرقانونی و نداشتن اسناد از علت‌های اخراج شهروندان کشور از ایران عنوان شده است.

عبدالمطلب حقانی در این باره گفت: «در یک ساله گذشته از ایران ۸۲۰‌هزار مهاجر به کشور برگشته است که از این میان، ۴۰۰‌هزار تن آنان به گونه اجباری به کشور برگشت داده شده‌اند و متباقی به خواست خودشان برگشت کرده‌اند.»

در همین حال، شماری از جوانان می‌گویند که فقر و بی‌کاری از علت‌های اساسی مهاجرت‌ غیرقانونی به کشورهای همسایه است. این جوانان از حکومت سرپرست می‌خواهند که زمینه کار را برای همه فراهم کند.

محمد ضیا، باشنده کابل، به طلوع‌نیوز گفت: «فارغ‌التحصیل هستم. نه کار دارم و وضعیت اقتصادی هم به شدت خراب است. مجبور استم که بروم.»

خالق داد، باشنده غزنی، می‌گوید: «خواست من از دولت این است که برای جوانان زمینه کار را مساعد کند تا جوانان بتوانند در داخل جامعه خود کار کنند.»

با این حال، برخی از فعالان حوزه مهاجرت می‌گویند که مهاجران در این مسیر با انواع گوناگون مشکلات مثل دزدی و گروگان‌گیری روبه‌رو استند.

آصفه ستانکزی، فعال حقوق مهاجران در ایران، به طلوع‌نیوز گفت: «برای بیرون رفت از این حالت نیاز است که روی یک نوع مهاجرت‌های قانونی برنامه‌ریزی و راه‌کارهای اساسی ایجاد شود.»

پیش از این، سفارت ایران در افغانستان گفته است که بیش از ۶میلیون شهروند افغانستان در ایران بسر می‌برند که نزدیک به دو میلیون تن آنان سند اقامت ندارند.

منبع

Be the first to comment on "برگشت بیش از ۸۰۰هزار شهروند کشور از ایران در ۱۴۰۱"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*