تاکید پارلمان بریتانیا بر ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان

شماری از اعضای پارلمان بریتانیا می‌گویند که ۲۸ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و باید بریتانیا به کمک‌هایش با افغانستان ادامه دهد.

آنان از بحران اقتصادی در افغانستان نگرانی کرده و گفته‌اند که اکنون زمان کاهش کمک‌ها به افغانستان نیست.

دن جارویس، عضو این پارلمان از وزارت خارجه کشورش می‌خواهد که کمک‌های‌شان را به افغانستان ادامه دهند.

دن جارویس افزوده است: «این اختلال در کمک‌ها در یک حالت وخیم رخ می‌دهد چون این کشور با بحران وحشتناک بشری روبه‌رو است. ۲۸ میلیون تن به کمک نیاز دارند و وضعیت قحطی در حال واقع شدن است. مردم می‌میرند و بدون زنان در روند کمک‌رسانی، بیش‌تر مردم خواهند مرد.»

در همین حال، وزیر دولت در امور توسعه بین‌المللی بریتانیا می‌گوید که چهل و هفت درصد نهاد‌های مددرسان در افغانستان به علت ممنوعیت بانوان از کار، فعالیت‌های‌شان را متوقف ساخته‌اند.

اندرو می‌چل، وزیر دولت در امور توسعه بین‌المللی، در این باره گفت: «در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کارمندان نهاد‌های غیر دولتی در سراسر افغانستان زنان استند. آنان برای انجام فعالیت‌های بشردوستانه مهم استند. آنان به جمعیت که مردان دست‌رسی ندارند، رسیدگی می‌کنند و کمک‌های حیاتی و نجات دهنده زندگی را برای زنان و دختران فراهم می‌سازند.»

دریا خان بهیر، آگاه مسایل اقتصادی، گفت: «از بین رفتین یک مقدار زیاد شغل در افغانستان و همچنان پایین آمدن سطح قابل ملاحظه سطح درآمد اتباع این کشور. این همه باعث این شد که افغانستان با یک رکود شدید اقتصادی مواجه شود.»

از سویی هم، برنامه جهانی خوراک در گزارش تازه‌اش گفته است که افغانستان بیش از یک سال است که با میزان بی‌سابقه گرسنگی روبه‌رو است و برای پنج ماه متوالی، از هر ده خانواده نه خانواده هنوز هم غذای کافی برای خوردن ندارند.

از سویی هم، برخی از باشندگان پایتخت می‌گویند که درآمد‌شان به گونه چشمگیر کاهش یافته است و به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

علی محمد، باشنده کابل، گفت: «کمک مردم افغانستان زیاد ضرورت دارد. زمستان آمده است. کاروبار نیست. چیزی نیست دگه کمک زیاد ضرورت دارد.»

اداره هماهنگی کمک‌های بشر دوستانه سازمان ملل متحد یا «اوچا» در گزارشی گفته است که در سال ۲۰۲۲ میلادی برای ۲۵.۵میلیون تن کمک‌های بشر دوستانه را فراهم ساخته‌اند، اما شماری از شهروندان کشور از شفاف نبودن توزیع کمک‌ها انتقاد می‌کنند.

منبع

Be the first to comment on "تاکید پارلمان بریتانیا بر ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*