بوگتی: ۹۹ درصد مهاجران اخراج‌شده از پاکستان شهروندان افغانستان بودند

سرفراز بوگتی، وزیر داخله حکومت موقت پاکستان گفته است که ۹۹ درصد از مهاجران اخراج‌شده غیرقانونی از کشورش را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهند.

آقای بوگتی که با “اندیپندنت اردو” گفت‌وگو کرده، افزوده است که تا اکنون بیش از ۳۰۰هزار مهاجر غیرقانونی افغان برگشت داده شده و روند اخراج مهاجران غیرقانونی از پاکستان تا یک ماه آینده تکمیل خواهد شد.

سرفراز بوگتی، وزیر داخله حکومت موقت پاکستان گفته است: «بیش از ۳۰۰هزار افغان که ممکن آمار آن بیشتر از این هم باشد، تا اکنون به افغانستان برگشت داده شدند و روند اخراج آنان تا یک ماه دیگر تکمیل می‌شود. از میان مهاجران غیرقانونی اخراج شده از کشور که بدون مدرک بودند، ۹۹ درصد آنان را مهاجران افغان تشکیل می‌دهند.»

همزمان با این، شماری از مهاجران افغان که در پاکستان بسر می‌برند، از بی‌توجهی کشورها و نهادهایی که برای انتقال آنان تعهد سپرده بودند، انتقاد می‌کنند.

به گفته‌ی آنان، مهاجران افغان در حال حاضر در وضعیت بلاتکلیفی در پاکستان قرار دارند.

میراحمد رووف، عضو شورای مهاجران به طلوع‌نیوز گفت: «خاموشی یوان‌ایچ‌سی‌آر، عده‌ی از کشورهای مهاجرپذیر، عدم توجه دولت در ارتباط به اجرای ویزا و سایر مشکلات کنار هم، مشکلات مهاجرین را چندبرابر ساخته است.»

ظاهر بهاند، خبرنگار افغان در پاکستان می‌گوید: «از طرف شب هم عملیات صورت می‌گیرد، از طرف روز هم. پناه‌جویان افغان به راحتی گشت و گذار کرده نمی‌توانند.»

امارت اسلامی پیش از این اخراج مهاجران افغان از پاکستان را تصمیم عجولانه و نامناسب خوانده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی پیش از این گفته است: «مهاجرین افغان به‌گونه‌ی اجباری از آن مملکت.کشیده می‌شوند. بدون شک که این ظالمانه است، بی‌وقت است و به یک‌بارگی است که با خود مشکلاتی را دارد؛ ولی ما بارها از این انتقاد کرده بودیم و گفته‌ایم که این کار نباید شود.»

این در حالی‌ست که بربنیاد آمارهای پخش شده از سوی حکومت موقت پاکستان، حدود ۴.۴ میلیون مهاجر افغان در آن کشور زندگی می‌کنند که ۷.۱ میلیون آنان اسناد قانونی ندارند.

منبع

Be the first to comment on "بوگتی: ۹۹ درصد مهاجران اخراج‌شده از پاکستان شهروندان افغانستان بودند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*