برخی باشنده‌گان ورسج تخار از نبود مراکز صحی معیاری و خرابی راه‌های مواصلاتی شاکی‌اند

تخار

برخی از باشنده‌گان ولسوالی ورسج تخار می‌گویند که به دلیل نبود مراکز صحی معیاری و خرابی راه‌های مواصلاتی در زمینۀ تداوی و انتقال مریضان خود به مرکز با مشکلات زیادی مواجه هستند.

آنان در صحبت با آژانس خبری پژواک خواهان آغاز کار قیرریزی راه مواصلاتی این ولسوالی به مرکز و اعمار شفاخانۀ معیاری و مراکز صحی بیشتر در این ولسوالی می‌باشند.

باشنده‌گان ولسوالی ورسج ولسوالی می‌گویند که این ولسوالی دارای موقعیت خاص جغرافیایی است که محیط و طبیعت زیبا، دره‌های سبز و گوارا دارد که همه ساله در فصل بهار و تابستان پای هزاران گردشگر را به خود می‌کشاند، ساکنان این ولسوالی اما در اوج محرومیت به سر می‌برند.

عبدالله باشندۀ این ولسوالی می‌گوید: «مسیر ما تا مرکز آنقدر خراب است که انسان‌های صحتمند اگر دوبار در آن رفت‌وآمد کنند، به بیماری مبتلا می‌گردند، پس چطور مردم غریب این ولسوالی مریضان خود را به اسرع وقت به شفاخانه‌های مرکز ولایت انتقال بدهند.»

موصوف علاوه کرد: «طرح قیرریزی این مسیر هم در زمان حکومت گذشته و هم اکنون منظور شده‌است اما تاهنوزهم در حد شعار می‌باشد و شاهد آغاز کار آن نمی‌باشیم، ما از حکومت کنونی می‌خواهیم تا در راستای قیرریزی این مسیر توجۀ جدی نموده مردم فقیر را از مشکلات موجود نجات دهد.»

عجب‌گل، باشندۀ دیگر این ولسوالی می‌گوید که نبود راه مواصلاتی معیاری و عدم توجۀ حکومت گذشته سبب شد که هنوزهم با مشکلات مواجه باشند.

او می‌افزاید که سرک ‌این ولسوالی قیر نشده‌است، مردم در انتقال مریضان خود به مرکز با مشکل مواجه هستند و حتی گاهی اوقات خرابی این مسیر جان مریضان را تا رسیدن به شفاخانۀ ولایت گرفته‌است.

وی نیز تاکید دارد که با قیرریزی سرک این مسیر نه تنها مشکلات مردم‌ حل می‌گردد، بلکه زمینه برای سیاحین در این ولسوالی نیز بیشتر فراهم می‌گردد..

به گفتۀ این باشندۀ محل، یک بخش سرک این ولسوالی قیر شده‌است، اما بخش دیگر آن ناتمام مانده‌است.

باشنده‌گان ورسج تخار نه تنها از خرابی راه مواصلاتی خود شکایت دارند، بلکه کمبود مراکز صحی و نبود شفاخانۀ معیاری پاسخگو برای مریضان از دیگر مشکلات به شمار می‌رود که مردم با آن دست و پنجه نرم ‌می‌کنند.

عبدالواسع، باشندۀ محل می‌گوید: «در سطح ولسوالی ما با کمبود مراکز صحی روبرو می‌باشیم و یک ‌مرکز صحی در خود ولسوالی فعالیت دارد که در آن نه بخش جراحی فعال می‌باشد، نه داکتر متخصص وجود دارد و نه به نیازمندی‌های همه مردم پاسخگو می‌باشد، ما از حکومت کنونی می‌خواهیم که در بخش اعمار مراکز صحی بیشتر و شفاخانۀ معیاری توجۀ جدی نماید تا ما در نیمه‌های شب به تالقان سرگردان نشویم.»

از سویی‌هم، عبدالاعلا احمدی، مسؤول مرکز صحی جامع ورسج به پژواک با آنکه می‌پذیرد، بخش‌های اساسی به‌شمول جراحی در این مرکز وجود ندارد می‌گوید: «اکثرا مریضان عاجل را به شفاخانۀ ولسوالی فرخار جهت درمان می فرستیم.»

احمدی نیز می‌گوید، گاهی اوقات مریضان عاجل به دلیل خرابی سرک تا رسیدن به مرکز این‌ ولایت جان می‌دهند.

وی اما از طرحی خبر می‌دهد که وزارت صحت عامه تصمیم گرفته تا به‌زودی یک باب شفاخانۀ ۲۰ بستر در این ولسوالی را اعمار نماید و به مشکلات مردم نقطل پایان گذاشته شود.

در همین حال، عبدالغفار غفوری ولسوال ورسج نیز مشکلات مردم را در زمینۀ خرابی سرک و نبود شفاخانۀ معیاری می‌پذیرد می‌گوید، طی مکتوبی این مشکلات را با مقام‌های بلندرتبه نیز شریک کرده‌اند تا به نگرانی مردم از سوی رهبری حکومت توجه صورت گیرد.

وی همچنان تصریح کرد که مردم در این اواخر تلاش دارند تا یک بخش از این مسیر را از هزینۀ شخصی خود ترمیم نمایند.

ولسوالی ورسج از جمله سرسبزترین ولسوالی‌های تخار به‌شمار می‌رود که در فاصلۀ ۹۰ کیلومتری شهر تالقان مرکز ولایت تخار موقعیت دارد و در فصل بهار و تابستان هزاران سیاح از نقاط مختلف آن دیدن می‌نمایند.

منبع

Be the first to comment on "برخی باشنده‌گان ورسج تخار از نبود مراکز صحی معیاری و خرابی راه‌های مواصلاتی شاکی‌اند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*