بلند رفتن آمار تلفات زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه

آمار جان‌باختگان زمین‌لرزه روز گذشته در ترکیه و سوریه به بیش از ۵هزار تن رسیده است.

پس از زمین‌لرزه مرگ‌بار هفت اعشاریه هشت رشتری بامداد دوشنبه، اداره مدیریت حوادث طبیعی ترکیه می‌گوید که تا اکنون ۱۸۵ پس‌لرزه را به ثبت رسانده‌اند.

همزمان با این، ایالات متحده امریکا، نیوزیلند، استرالیا، آلمان و کشورهای دیگر اعلام کرده‌اند که در حال آماده سازی کمک‌های بشردوستانه برای قربانیان این زمین‌لرزه در این دو کشور، هستند.

وزارت خارجه امارت اسلامی در خبرنامه گفته است که ده میلیون افغانی به ترکیه و پنج میلیون افغانی به سوریه کمک می‌کند.

یونس سزر، رییس اداره بحران و اضطرار ترکیه، در باره آمار جان باخته‌گان گفته است: «تاکنون بیش از سه هزار تن از شهروندان ما جان خود را از دست داده‎اند و تعدادی مجروحان ما به ۲۰هزار و ۴۲۶ تن رسیده است و از ۶۵ کشور درخواست کمک و پشتیبانی شده است.»

همزمان با این، دبیرکل سازمان ملل در نشست مجمع عمومی این سازمان از همه کشورها خواسته است تا با شهروندان آسیب‌دیده ترکیه کمک کنند.

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است: «سازمان ملل متحد برای پشتیبانی از واکنش اضطراری برای مردم آسیب‌دیده ترکیه بسیج می‌شود بنابراین بیایید با هم در همبستگی برای کمک به تمام کسانی که در این فاجعه آسیب دیده‌اند، همکاری کنیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در باره این رویداد گفته است: «وزارت امور خارجه در تماس نزدیک با متحدان ترکیه و شرکای بشردوستانه ما است. ما مصمم هستیم که هرگونه کمکی را برای کمک به زلزله‌زدگان ارایه دهیم.»

استرالیا از کمک ده میلیون دالری برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه ترکیه خبر داده است.

انتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا، گفته است: «امروز می‌توانم اعلام کنم که دولت استرالیا ده میلیون دالر کمک اولیه بشردوستانه را از طریق شرکای صلیب سرخ و هلال احمر ما و از طریق آژانس‌های بشردوستانه به آسیب‌دیدگان ارایه خواهد کرد.»

سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی کرده است که شمار قربانیان این رویداد تا هشت برابر افزایش یابد.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، یک هفته عزای عمومی را در کشورش اعلام کرد.

منبع

Be the first to comment on "بلند رفتن آمار تلفات زمین‌لرزه در ترکیه و سوریه"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*