پولیس ترکیه ۱۵ مظنون وابسته به ‘داعش خراسان’ را دستگیر کرد

ترکیه

خبرگزاری رسمی ترکیه روز یکشنبه‌ پنجم فبروری (۱۶ دلو)‌ گزارش داد که پولیس آن کشور ۱۵ نفر را به ظن داشتن ارتباط با گروه دولت اسلامی یا داعش دستگیر کرده است.

این دستگیری پس از آن صورت گرفت که شماری از سفارت‌های غربی در انقره، به شمول سفارت ایالات متحده، آلمان، فرانسه و ایتالیا در مورد حملات انتقام‌جویانه بر ضد اماکن مذهبی هشدار صادر کردند.

به تعقیب آن،‌ شماری از کشورهای غربی هفتهٔ گذشته به دلیل این نگرانی های امنیتی قنسلگری‌های شان در استانبول به طور موقت مسدود کردند. مقامات حکومت ترکیه مقامات سفارت‌های کشور‌های غربی را به عدم به اشتراک گذاشتن معلومات در مورد تهدید امنیتی متهم کردند، نگرانی‌هایی که موجب مسدود شدن برخی قنسلگری‌ها در استانبول شد.

انادولو، خبرگزاری رسمی ترکیه،‌ به استناد اعلامیهٔ پولیس استانبول، گزارش داده که این افراد به برنامه ریزی حمله به قنسلگری سویدن، هالند،‌ در استانبول و همچنین کلیساها و کنیسه ها بازداشت شده اند. اما مقامات پولیس گفته اند که آنها نمی توانند هیچ “تهدید مشخص” علیه مکان ها را مشخص کنند.

بر اساس این اعلامیه، معلومات استخباراتی موجب شد تا پولیس عملیات دستگیری این افراد انجام بدهد. در اعلامیه آمده است که این افراد ممکن به شاخهٔ خراسان داعش که در جنوب آسیا و آسیای مرکزی فعال است، وابسته باشند و از داعش خراسان دستور گرفته باشد.

سویدن و هالند پس از آن هدف اعتراضات خشمگین در ترکیه قرار گرفتند که نسخه‌هایی از قرآن در این کشور‌های به آتش کشیده شد. راسموس پالودان، سیاست‌مدار راست‌گرای سویدنی، به تاریخ ۲۱ جنوری پس از کسب اجازه از سوی پولیس، نسخه‌ای از قرآن را در مقابل سفارت ترکیه به آتش‌کشید. به تعقیب آن، نسخه‌‌های از قرآن در رویداد‌های جداگانه در هالند و دنمارک نیز به آتش کشیده شد.

پیش از این، در بم‌گذاری نومبر ۲۰۲۲ در جادهٔ استقلال شهر استانبول که یکی از محلات معروف و جاذبهٔ گردشگری شهروندان خارجی محسوب می‌شود،‌ شش نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

حکومت ترکیه تندروان کردی را مسوول این حملهٔ مرگبار قلمداد کرد، اما حزب کارگران کردستان (PKK) دست داشتن در این بم‌گذاری را رد کرده است.

در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ گروه دولت اسلامی (داعش) موجی از بم‌گذاری‌های مرگبار را در استانبول، به شمول جادۀ استقلال، انجام دادند که در اثر آن چندین نفر کشته و زخمی شدند.

در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تندروان گروه دولت اسلامی موجی از بم‌گذاری‌های مرگبار را در استانبول، به شمول جادۀ استقلال، انجام دادند که در اثر آن چندین نفر کشته و زخمی شدند.

منبع

Be the first to comment on "پولیس ترکیه ۱۵ مظنون وابسته به ‘داعش خراسان’ را دستگیر کرد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*