چرا افغان‌ها علاقهٔ خاص به موتر‌های تویوتا کرولا دارند؟ 

از چند دهه به اینسو آنچه نزد موترداران در افغانستان آشکار و مشهود بوده دلبستگی و دلچسپی به موتر‌های تویوتا کرولا است، موتری که افغان‌ها می‌گویند می‌توانند بر آن اتکا کنند.

این موتر ساخت جاپان که از سال ۱۹۶۶ به اینسو، زمانی که برای نخستین بار به بازار عرضه شد، در سراسر جهان، به ویژه در افغانستان از شهرت ویژه برخوردار است.

شرکت موتر سازی تویوتا در بیش از پنج دهه، بیش از ۵۰ میلیون عراده موتر کرولا تولید کرده است.

محمد امان میخانیک می‌گوید که “مردم بر موتر‌های کرولا بسیار اتکا دارند و اگر بخواهید سفر کنید، این موتر‌ها شما را هر جاییکه خواسته باشید، میبرد”.

این میخانیک ۵۰ سال گفت که موتر‌های کرولا تیزرفتار اند، از آهنی که ساخت شده خیلی قوی است برخلاف موتر‌های دیگر که “فقط بگویی از کاغذ ساخته شده باشد”.

جاده‌های افغانستان مملو از موتر های کرولا اند و شماری از تکسی‌های کرولا در گوشه و کنار شهر کابل به حدی کهنه اند که با روشن شدن انجن آن طوری احساس می‌شود که گویا همه پرزه‌های آن دانه دانه فروخواهد ریخت، اما این موتر‌ها از سال‌هاست که برای هزاران خانواده در افغانستان به منبع درآمد مبدل شده است.

پس از خروج نیروهای اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان، موترهای کرولا به گونهٔ سیل‌آسا وارد این کشور شد. پیش از آن موترهای روسی لادا و ولگا در بازار‌های این کشور حکمفرما بود.

موتر ملا عمر
موتر ملا عمر

سخنگوی این گروه گفته است که این موتر باید منحیث یک بنای تاریخی به نمایش گذاشته شود.

استفادهٔ بیش از حد

در افغانستان حتا خانواده‌های هشت نفری نیز در کرولا‌های که برای چهار سواری ساخته شده است، سفر می‌کنند.

عزیز الله نظری که فروشگاه موتر دارد می‌گوید که “در کشورهای دیگر از همه‌چیز به همان گونه که ساخته شده است استفاده صورت می‌گیرد اما در افغانستان مردم در مورد این معیارها آنقدر فکر نمی‌کنند”.

نظری گفت که قیمت‌های موتر‌های کرولا در افغانستان از ۱۵۰۰ دالر تا ۱۴۰۰۰ دالر است و شمار زیادی از موترها به گونهٔ مستقیم از جاپان وارد نمی‌شود.

نظری به یک موتر کرولای سفید رنگ اشاره کرد که برای کانادا ساخته شده، اما در داخل این موتر روزنامه‌های کوریایی به چشم می‌خورد در حالیکه نمبر پلیت آن گانایی است.

در این موتر‌ها نشانه‌های از امریکا و آلمان نیز مشاهده می‌شود.

از موتر‌های کرولا در مسیر سفرهای ولایتی نیز استفاده می‌شود، جاده‌های که اکثراً خامه و ناهموار است.

یکی از تکسی‌رانان شهر کابل گفت که “موتر‌های دیگر در افغانستان نتیجه نداده است و تنها کرولا همیشه وقت کامیاب بوده است”.

شماری زیادی از افغان‌ها که در کشورهای غربی زندگی می‌کنند نیز موتر تویوتا کرولا را بر سایر موتر‌های که در بازار‌های اروپا و امریکا موجود است، ترجیح داده اند زیرا به گفته‌ٔ آنان این موترها کم مصرف بوده و به سادگی ترمیم می‌شود.

منبع

Be the first to comment on "چرا افغان‌ها علاقهٔ خاص به موتر‌های تویوتا کرولا دارند؟ "

Leave a comment

Your email address will not be published.


*