جبهه تحت رهبری سمیع سادات: داعش خراسان در افغانستان ظرفیت حمله به سراسر منطقه را دارد

8
2

جبهه متحد افغانستان، تحت رهبری سمیع سادات، فرمانده پیشین نیروهای ویژه افغانستان، گزارشی درباره تهدیدات داعش نشر کرد. در گزارش آمده داعش خراسان در حال حاضر ۹ هزار سرباز در افغانستان دارد و با این نیرو، ظرفیت حمله به «سراسر منطقه» را پیدا کرده است.

گرازش مفصل جبهه متحد افغانستان روز چهارشنبه، ۱۶ جوزا، منتشر شد.

در این گزارش آمده که تعداد نیروهای داعش خراسان مستقر در افغانستان «به سرعت در حال افزایش است و آنها ظرفیت عملیاتی برای حملات انتحاری، شورش و ترور در شهرها را به دست آورده‌اند و می توانند به تأسیسات دولتی یا مراکز اقتصادی در سراسر منطقه حمله کنند.»

کمیسیون استخبارات جبهه متحد افغانستان گفته است که در حال حاضر، بزرگترین و قوی‌ترین مرکز داعش در جهان، شبکه داعش در ولایت خراسان است که رهبری آن در بلوچستان پاکستان و اعضای عملیاتی آن در افغانستان مستقرند.
برپایه این گزارش، در پایان سال ۲۰۲۳ بسیاری از اعضای فعال رهبری داعش از سوریه و عراق به منطقه بلوچستان پاکستان و ولایت کنر افغانستان سفر کرده‌اند.

در گزارش آمده که پس از شکست داعش در سوریه و اعراق، اعضای این گروه از آسیای میانه نیز به افغانستان و پاکستان رفتند که این امر منجر به تقویت داعش خراسان شد.

حبهه متحد افغانستان هشدار داده که «گروه داعش خراسان از نیرو فکری، نیروی بشری و جذب برای انجام حملات در اروپا و امریکا برخوردار است و آنها این توانایی را در افغانستان و ایران نیز ثابت کرده‌اند.»

طالبان هرچند ادعا می‌کند که داعش را سرکوب کرده، این گروه هرازگاهی حملاتی را علیه نیروهای طالبان و غیرنظامیان عمدتا شیعیان و هزاره‌ها راه‌اندازی کرده است.

حضور داعش خراسان در افغانستان و گسترش آن به منطقه، از نگرانی‌های عمده کشورهای آسیای میانه نیز است.

منبع

Be the first to comment on "جبهه تحت رهبری سمیع سادات: داعش خراسان در افغانستان ظرفیت حمله به سراسر منطقه را دارد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*