جواز اقامت شهروندان افغانستان در امریکا برای ۱۸ ماه دیگر تمدید می‌شود

دولت ایالات متحده امریکا وضعیت “حفاظت شده موقت” را که مانع اخراج شهروندان افغانستان از امریکا می‌شود، برای ۱۸ ماه دیگر تمدید کرده است. جواز اقامت
وزارت امنیت داخلی ایالات متحده به روز پنج‌شنبه اعلام کرد که آن‌عده از شهروندان افغانستان که پس از ۱۵ مارچ ۲۰۲۲ و قبل از ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳ وارد ایالات متحده شده اند، اسناد موقت دریافت خواهند کرد.
الخاندرو نیکلاس مایورکاس، وزیر امنیت داخلی امریکا گفته است که پس از بررسی شرایط در افغانستان و مشوره با شرکای بین سازمانی، ضرورت وضعیت حفاظت شده موقت برای افغانستان به مدت هجده ماه (۲۱ نوامبر ۲۰۲۳ تا ۲۰ می ۲۰۲۵) تشخیص شده است.

جواز اقامت
این مقام امریکایی گفته است که تمدید این وضعیت برای افغانستان به دولت ایالات گتحده اجازه می‌دهد تا به ارائه خدمات ایمنی و حفاظتی از شهروندان افغانستان که قادر به بازگشت به کشور خود نیستند، ادامه دهد.
درگیری‌های مسلحانه، وضعیت فوق‌العاده و بی‌ثباتی اقتصادی از جمله شرایطی است که باعث قرارگرفتن افغانستان در این وضعیت شده است.
آنعده از شهروندان افغانستان که بیشتر از یک سال را در امریکا اقامت داشته از این امر مستفید می‌شوند.
براساس آمار وزارت امنیت داخلی امریکا، در مجموع ۱۴۶۰۰ افغان مشمول این روند هستند.
گفتنی است که سال گذشته قرار بود با تصویب لایحه‌ی زمینه اقامت دایمی برای شهروندان افغانستان در امریکا فراهم شود، اما این لایحه از سوی مجلس سنای ایالات متحده تصویب نشد.

جواز اقامت
با تصمیم کنونی این کشور نیز هیچ گونه تسهیلاتی برای اقامت دائم یا تابعیت این شهروندان افغانستان در امریکا را فراهم نمی‌شود.

منبع

Be the first to comment on "جواز اقامت شهروندان افغانستان در امریکا برای ۱۸ ماه دیگر تمدید می‌شود"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*