حصارکشی در امتداد خط دیورند ۹۸ درصد تکمیل شده است

مسوولان ارتش پاکستان می‌گویند که کار حصارکشی در خط دیورند بیش از ۹۸ درصد پیش رفته است.

احمد شریف چهودری، سخنگوی ارتش پاکستان، می‌افزاید که برای جلوگیری از ورود هراس‌افگنان به پاکستان، کار برج‌های نظارتی هم تا بیش از هشتاد درصد تکمیل شده است.

سخنگوی ارتش پاکستان در یک نشست خبری به روز سه شنبه، از پیشرفت در کار حصارکشی در خط دیورند خبر داد.

این نظامی پاکستانی روز گذشته در یک نشست خبری همچنان گفته است که بربنیاد برنامه مدیریت مرزی، قرار است ۲۶۱۱ کیلومتر در خط دیورند حصارکشی شود و کار ساخت برج‌های نظارتی نیز به پایان خواهد رسید.

احمد شریف چهودری گفته است: «در برنامه مدیریت مرزهای غربی، کاری که هنوز هم جریان دارد، در آستانه به پایان رسیدن است. بربنیاد مدیریت مرزی، در ۲۶۱۱ کیلومتر مرز افغانستان – پاکستان، بیش از ۹۸ درصد کار حصارکشی به پایان رسیده است. برای جلوگیری از حرکت‌های هراس‌افگنان در مرز افغانستان و پاکستان، ۸۵ درصد کار ساخت پایگاه‌ها تکمیل شده است و کار ساخت پایگاه‌های دیگر نیز‌جریان دارد.»

امارت اسلامی می‌گوید که برنامه حصارکشی در دوره حاکمیت امارت اسلامی آغاز نشده و حکومت سرپرست مخالف کار حصارکشی پاکستان در خط دیورند با افغانستان است.

امارت اسلامی می‌افزاید که باشندگان دو سوی مرز نیز با این کار پاکستان موافق نیستند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت: «حصارکشی در زمان امارت اسلامی افغانستان آغاز نشده و بعد جریان هم ندارد. البته ما خواهان این استیم که بین افغانستان و پاکستان روابط بسیار خوب و حسنه موجود باشد و رفت و آمد وجود داشته باشد.»

احمد شریف چهودری، سخنگوی ارتش پاکستان، می‌افزاید که گفت‌وگو‌ها با مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان برای پیدا کردن یک سازوکار مناسب برای تامین امنیت مرزها ادامه دارد.

او در این باره گفت: «مدیریت آن یک جانبه نیست. حکومت پاکستان، اداره‌های امنیتی، نهادهای تحقیقاتی، گمرکات و نهاد‌های دیگر کار می‌کنند و بیش‌تر نیز کار خواهند کرد. در سطح‌ حکومتی نیز با حکومت سرپرست افغانستان این گفت‌وگو وجود دارد که امنیت آنسو و عواملی که وجود دارد و یا سازوکاری که برای این مساله نیاز است، بیش از این بهتر شود.»

اسد الله ندیم، آگاه مسایل نظامی، به طلوع‌نیوز گفت: «پاکستانی‌ها شکایت می‌کنند از افغانستان که دهشت‌افگنان میایند و در پاکستان دهشت خلق می‌کنند، چیزی است که خودشان کاشتند و حالا خودشان درو می‌کنند.»

افغانستان با پاکستان بیش از دو هزار کیلومتر و در ولایت‌های بدخشان، نورستان، قندهار، ننگرهار، پکتیا، پکتیکا، زابل، هلمند، خوست، کنر و نیمروز مرز مشترک دارد. 

منبع

Be the first to comment on "حصارکشی در امتداد خط دیورند ۹۸ درصد تکمیل شده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*