خواست مشترک واشنگتن و دهلی نو؛ ا.ا حقوق زنان و دختران را رعایت کند

امریکا و هند بار دیگر در یک بیانیه مشترک از امارت اسلامی خواسته‌اند تا حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان را رعایت کند.

وزیران خارجه و دفاع امریکا و هند در پنجمین نشست مشترک سالانه این دو کشور، تعهد کرده‌اند که درباره‌ی یک آینده‌ی صلح‌آمیز و ساختار فراگیر در افغانستان رای‌زنی کنند.

در بیانیه بر رعایت حقوق اقلیت‌ها در افغانستان نیز تاکید شده است.

انتونی بلینکن و جی شنکر وزیران خارجه امریکا و هند در این نشست، دست‌رسی بدون مانع برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان نیز مهم خواندند.

در بیانیه آمده است: «وزیران از طالبان خواستند که به حقوق بشر همه افغان‌ها به شمول زنان، کودکان و گروه‌های اقلیت احترام بگذارند و آزادی سفر آنان را حفظ کند. آنان همچنان بر دست‌رسی بدون مانع برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کردند و متعهد شدند که در مورد افغانستان رای‌زنی کنند تا آینده‌ی فراگیر و صلح‌آمیز برای همه افغان‌ها تسهیل شود.»

از سویی‌هم، امارت اسلامی می‌گوید که از حقوق بانوان در کشور انکار نکرده و بربنیاد شریعت اسلامی، حقوق تمام زنان و دختران در کشور تامین است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «در مسایل داخلی افغانستان باید هیچ کشوری مداخله نداشته باشد؛ چون در این‌جا حکومت است، قانون است، ارزش‌ها است و باید آن‌را در نظر بگیرند. در عموم ما در بخش‌های‌که نارسایی معلوم می‌شوند، تلاش می‌کنیم که رسیدگی کنیم.»

واحد فقیری، آگاه سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «تا زمانی‌که طالبان در داخل کشور اصلاحات را نیاورند، در رعایت حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر اقدام نکند، من فکر می‌کنم که کسی حاضر نخواهد شد تا طالبان را به رسمیت بشناسد.»

اشتراک کننده‌های پنجمین نشست مشترک سالانه امریکا و هند از حکومت سرپرست افغانستان همچنان خواسته‌اند تا به تعهدات خود عمل کرده و اجازه ندهد خاک افغانستان برای امنیت دیگر کشورها تهدید باشد.

منبع

Be the first to comment on "خواست مشترک واشنگتن و دهلی نو؛ ا.ا حقوق زنان و دختران را رعایت کند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*