بررسی خروج امریکا از افغانستان؛ مک کال دولت بایدن را متهم به گمراه‌کردن افکار عامه کرد

مایکل مک کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده، وزارت خارجه‌ی این کشور را متهم به مانع‌تراشی در روند تحقیقات درباره‌ی خروج امریکا از افغانستان کرده و گفته است که این وزارت در تلاش گمراه‌کردن افکار عامه در امریکا است.

او این مطلب را در پاسخ به اظهارات ند پرایس، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا مبنی بر این‌که وزارت امور خارجه به‌طور کامل با تحقیقات همکاری می‌کند، اظهار داشته است.

اما در بیانیه‌ی مایکل مک کال که از سوی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا منتشر شده، آمده است که وزارت امور خارجه همچنان به مانع‌تراشی در تحقیقات کمیته در مورد خروج از افغانستان ادامه می‌دهد و «ما آن را تحمل نخواهیم کرد.»

او گفته است که مردم امریکا سزاوار پاسخ‌هایی در مورد خروج فاجعه‌بار از افغانستان هستند.

مایکل مک کال افزوده است: «این عقب‌نشینی لکه‌ای بر شهرت این دولت است و تلاش‌های این وزارت‌خانه برای پنهان‌کردن عدم شفافیت خود دلیل دیگری است که باید پاسخ‌ها را دریافت کنیم.»

رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا پیشتر گفته بود که اگر وزارت امور خارجه‌ی این کشور درباره‌ی خروج از افغانستان اسناد ارائه نکند، برای آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی دولت بایدن احضاریه صادر خواهد شد.

کمیته روابط خارجی کنگره امریکا هفته‌ی گذشته در آغاز تحقیقات خود درباره‌ی چگونگی خروج امریکا از افغانستان، شهادت نظامیان امریکایی را شنید.

تایلر وارگاس اندروز، تفنگ‌دار دریایی ایالات متحده شهادت عاطفی و مفصلی از روزهای منتهی به بمب‌گذاری که جان ۱۳ نظامی امریکایی و بیش از ۱۰۰ «افغان» را گرفت، ارائه کرده است.

وارگاس اندروز این عقب‌نشینی را یک «فاجعه» توصیف کرده و به قانون‌گذاران گفته است که «فقدان مسئولیت‌پذیری و سهل‌انگاریِ غیرقابل توجیه وجود داشت.»

منبع

Be the first to comment on "بررسی خروج امریکا از افغانستان؛ مک کال دولت بایدن را متهم به گمراه‌کردن افکار عامه کرد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*