حمله بمی دیگری از داعش خراسان در کابل؛ مردم: طالبان نتوانسته اند جلو این گروه را بگیرند

بر اساس گزارش رسانه‌ها، شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی داعش خراسان مسئولیت حملۀ شام پنج‌شنبۀ هفته گذشته بر یک کلپ ورزشی در دشت برچی کابل را به عهده گرفته است.

اسوشتید پرس به نقل از خبرگزاری اعمال مربوط به گروه دولت اسلامی (داعش) گزارش داده افراد این گروه مواد انفجاری را در یک کلپ ورزشی در غرب کابل که عمدتاً اهل تشیع در آنجا حضور دارند، جاسازی کرده بودند.

به گزارش اسوشتید پرس، گروه داعش ادعا کرده که در این حمله حدود ۳۵ تن کشته و زخمی شدند.

حکومت طالبان گفته که در این حمله ۴ تن کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند، اما شاهدان عینی ادعا می‌کنند که آمار کشته شدگان بیشتر از این است.

درحالی حکومت طالبان ادعا می‌کند که شاخۀ خراسان گروه داعش در افغانستان شکست خورده، این دومین حمله در دو هفته گذشته بر شیعیان در افغانستان است که این گروه مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد.

شماری از زخمیان و نزدیکان قربانیان حملۀ روز پنج‌شنبه در غرب کابل در صحبت با رادیو آزادی می‌گویند که آنان خواستار تأمین امنیت‌شان هستند.

یکی از دوستان سید علی سینا حسینی، یک تن از کشته شدگان این حمله٬ که نخواست نامش در گزارش نشر شود، به رادیو آزادی می‌گوید که دوستش برای ورزش کردن به کلپ ورزشی “ملت” رفته بود و برای مخارج زندگی‌اش تکسی‌رانی می‌کرد.

او می‌افزاید که این گونه حملات باید متوقف شود:

” این گونه حملات از دوران جهموریت تا اکنون ادامه دارد، مراکز آموزشی، مکاتب و کلپ‌های ورزشی مورد حمله قرار گرفت. دولت در این قسمت بی‌توجه است و یا در مهار آن ناتوان است. ما جوانان زیادی را از دست دادیم.”

خان آقا، یکی از زخمیان حملۀ انفجاری در کلپ ورزشی “ملت” در درشت برچی که پا و کمرش آسیب دیده، می‌گوید، برادرزاده‌اش به نام ذوالفقار که ۱۲ سال سن داشت، در این حمله کشته شده است:

” نمی‌دانم کی مسئول این حمله است، فقط از دولت می‌خواهم که از این گونه حادثات جلوگیری کند. جوانان شهید شدند، زخمی شدند. دولت باید امنیت مردم را بگیرد.”

اسحاق اتمر، آگاه امور امنیتی در مصاحبه با رادیو آزادی گفت که شاخۀ خراسان گروه داعش هنوز به عنوان یک تهدید در افغانستان موجود است:

“هدف داعش مردم شیعه مذهب است. در دوران جمهوریت و زمان حضو قوای ناتو در افغانستان جابجا شدند. هنوز این تهدید از بین نرفته است، اگر طالبان اقدام نکنند این تهدید ممکن افزایش بیابد.”

این درحالیست که بارها کشورهای همسایۀ افغانستان با انتقاد از حکومت طالبان نگرانی کرده اند که افغانستان به لانۀ گروه‌های تروریستی مبدل شده است، ادعایی که مقام‌های طالبان بارها آن را رد کرده و گفته اند در حال حاضر هیچ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت ندارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در بارۀ فعالیت شاخۀ خراسان گروه داعش و نگرانی بستگان قربانیان حملات اخیر پاسخ نداد.

گروه داعش پیش از این نیز مسئولیت برخی حملات بر مکاتب، شفاخانه‌ها، مراکز آموزشی، کلپ‌های ورزشی و مراسم مذهبی در افغانستان را بر عهده گرفته است.

منبع

Be the first to comment on "حمله بمی دیگری از داعش خراسان در کابل؛ مردم: طالبان نتوانسته اند جلو این گروه را بگیرند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*