ادامۀ درگیری در سودان 120 شهروند افغانستان در جنگ سودان گیر مانده‌اند

وزیر خارجه افغانستان روز گذشته (یک‌شنبه سوم ثور) در یک گردهمایی در ولایت خوست گفته است که ۱۲۰شهروند افغانستان در جنگ سودان گیرمانده ‌اند.

آقای متقی گفت امروز مشغول این کار بوده که از افغانان گیرمانده در سودان محافظت شود. با این حال او جزئیات بیشتری در این مورد نداد.

با تشدید درگیری میان دو جناح رقیب نیروهای مسلح سودان در خرطوم، بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند که کارمندان دیپلوماتیک و شهروندان خود را از این کشور بیرون کنند.

امریکا و بریتانیا روز یک‌شنبه دیپلومات‌ها و شهروندان خود را از سودان بیرون کردند

ایالات متحدۀ آمریکا فعالیت‌های خود را در سودان به حالت تعلیق در اورده و از پایتخت این کشور تمامی کارمندان سفارت و اعضای فامیل ان‌ها را خارج کرده‌است.

از آغاز درگیری بین ارتش و نیروهای شبه‌نظامی در سودان یک هفته می‌گذرد. به اساس معلومات سازمان صحی جهان، تا اکنون بیش از ۴۰۰ نفر کشته و بیش از ۳۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

به اساس گزارش صدای آمریکا، ایالات متحدۀ آمریکا در کشور مذکور فعالیت‌های سفارت خود را به حالت تعلیق دراورده است. قوماندانی نیروهای پشتیبانی سریع سودان نیز تایید کرد که دیپلمات‌های آمریکایی این کشور را ترک کرده و در روند تخلیه با نیروهای آمریکایی هماهنگ شده‌اند.

به نقل از منبع، وزارت امور خارجۀ آمریکا تایید کرد که سفارت این کشور در خارطوم فعالیت خود را متوقف کرده و تمامی کارمندان سفارت و اعضای خانوادۀ آن‌ها را تخلیه کرده‌است.

اگرچه در تعطیلات عید فطر آتش‌بس اعلام شده بود، اما این آتش‌بس ناکام دوام نه کرد و جنگ دوباره آغاز شده‌است.

منبع

Be the first to comment on "ادامۀ درگیری در سودان 120 شهروند افغانستان در جنگ سودان گیر مانده‌اند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*