اتحادیه اروپا گام بعدی را برای راه‌اندازی «نسخه دیجیتال یورو» برداشت

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گام مهم بعدی برای راه‌اندازی «نسخه دیجیتالی یورو» را برداشت؛ پروژه‌ای بحث‌انگیز که حتی قبل از اینکه وجود داشته باشد مورد حمله مردم، سیاستمداران و بانک‌ها قرار گرفته است.

از چین تا ایالات متحده، از جامائیکا تا ژاپن، ده‌ها بانک مرکزی در سرتاسر جهان یا ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرده‌اند یا در حال بررسی آنها هستند؛ چراکه مردم پرداخت‌های الکترونیکی را ترجیح می‌دهند و استفاده از پول نقد کاهش یافته است. 

فعالیت‌ها برای ایجاد نسخه دیجیتالی یورو، ارز واحد اروپایی نیز در سال ۲۰۲۰ آغاز شد یعنی همان زمانی که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا این ایده را مطرح کرد. 

بعد از آن بانک مرکزی اروپا مستقر در فرانکفورت، رایزنی‌های همگانی در این باره را آغاز کرد. با این وجود عملی کردن این ایده در سطح اروپا به دلیل مخالفت‌ها، با مشکلات زیادی روبرو شد.

علاقمندان به یوروی دیجیتال می‌گویند که این نوع از ارز، پول نقد را تکمیل می‌کند. در مقابل، منتقدان نیاز به یوروی دیجیتال را زیر سوال می‌برند و به بانک‌ها در مورد خطرات عمده آن هشدار می‌دهند. 

تحقیق بانک مرکزی اروپا نیز نشان داده که مردم نگران حریم خصوصی پرداخت‌هایشان هستند. 

سرانجام کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که روز چهارشنبه این پیشنهاد را در سطح اتحادیه مطرح خواهد کرد تا شالوده قانونی لازم در این رابطه فراهم شود و بانک مرکزی اروپا بتواند براساس آن یوروی دیجیتال را راه‌اندازی کند. 

اما قانون نهایی باید توسط ۲۷ کشور عضو اتحادیه و پارلمان اروپا تایید شود. 

بانک مرکزی اروپا قرار است در ماه اکتبر به «یوروی دیجیتال» چراغ سبز نشان دهد و انتظار می‌رود که از سال ۲۰۲۷ میلادی به بعد، این ارز دیجیتال در دسترس باشد. 

مزایا بیشتر از هزینه‌ها است

در پیش‌نویس آماده شده توسط کمیسیون اروپا آمده است که «مزایای بلندمدت یوروی دیجیتال، بیشتر از هزینه‌های آن است». کمیسیون همچنین هشدار داده که اگر هیچ اقدامی در این باره انجام نشود، هزینه‌های بیشتری متوجه این اتحادیه خواهد شد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، این ارز برای افراد ساکن در منطقه یورو و بازدیدکنندگان در دسترس خواهد بود.

خانم لاگارد پیش‌تر گفته بود که داشتن نسخه دیجیتال یورو، برای انعطاف پذیری و «حفاظت از استقلال پرداخت‌های اروپایی» مهم است بویژه آنکه اکنون بسیاری از ابزارهای پرداخت «لزوما اروپایی نیستند» و تکیه کردن به تنها یک منبع پرداخت، خوب نیست.

در حال حاضر غول‌های آمریکایی «ویزا» و «مسترکارت» بر بازار جهانی پرداخت کارتی تسلط دارند. 

با این حال، برخی دیگر استدلال می‌کنند که برنامه‌های اتحادیه اروپا به ویژه برای بانک‌ها دردسر ایجاد می‌کند. 

فدراسیون بانکداری اروپا، چند ماه پیش نسبت به «ریسک قابل توجه برای بانک‌ها» هشدار داد زیرا مشتریان می‌توانند وجوه خود را در حساب‌ها و کیف پول‌های دیجیتال یورو نگهداری کنند و به این شکل، دارایی خود را از ترازنامه بانک‌ها دور نگه دارند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

البته این پیش‌نویس پیشنهادی، مقرراتی هم دارد. به طور مثال میزان پولی که مردم می‌توانند در یوروی دیجیتال نگه‌دارند، محدود است. 

مقامات بانک مرکزی اروپا سقف آن را ۳ هزار یورو (۳۳۰۰ دلار) پیشنهاد کرده‌اند.

منبع

Be the first to comment on "اتحادیه اروپا گام بعدی را برای راه‌اندازی «نسخه دیجیتال یورو» برداشت"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*