پس از درگیری روز گذشته گذرگاه تورخم مسدود شده است

به دنبال درگیری مرزی روز گذشته میان نیرو‌های طالبان افغان و محافظان مرزی پاکستان، گذرگاه تورخم به روی رفت و آمد بسته شده است.

خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از نصرالله خان یک مقام پاکستانی در تورخم گزارش داده که تا هنوز علت اصلی درگیری معلوم نیست.

به گفته او، مسئولان نظامی با جانب افغانستان به تماس شده اند تا جلو افزایش تنش‌های مرزی گرفته شود.

وزارت داخله حکومت طالبان درگیری دیروز (۶ سپتمبر) در تورخم را تائید کرده و ادعا کرده است که پاکستان آغازگر این درگیری بوده.

یک منبع در تورخم به رادیو آزادی گفته که چهار تن از نیرو‌های طالبان افغان در نتیجه درگیری کشته شده اند اما این خبر از سوی مقام‌های رسمی طالبان در افغانستان تائید نشده است.

یک مسئول کمیساری پاکستان در تورخم به رادیو مشال، بخش پاکستان رادیو آزادی گفته که دو تن در آنسوی مرز در نتیجه درگیری‌ها زخم برداشته اند.

منبع

لاری‌های حامل مواد غذایی و دارویی روز شنبه ۲۵ فبروری (ششم حوت) پس از بازگشایی گذرگاه مرزی تورخم اجازهٔ عبور و مرور را یافتند.

گذرگاه تورخم به تاریخ ۱۹ فبروری توسط افغانستان مسدود شد و ساعاتی پس از آن، افراد این گروه با نظامیان پاکستانی در این بندر درگیر شدند.

روابط بین دو کشور پس از به قدرت رسیدن دولت جدید در آگست ۲۰۲۱ تیره شده است، زیرا اسلام آباد افغانستان را به پناه دادن به گروه های تندرو که حملاتی را در خاک این کشور انجام داده اند، متهم می کند، اتهامی که افغانستان بار‌ها آن را رد کرده اند.

در بیش از ۱۸ ماه گذشته، نیروهای افغانستان چندین بار در گذرگاه‌های مرزی با نیروهای پاکستانی درگیر شده اند، درگیری‌هایی که تا حالا چند بار سبب مسدود شدن موقت گذرگاه‌های سرحدی میان دو کشور شده است.

مسلم خاکسار، یک مقام گمرک افغانستان برای ولایت ننگرهار، گفته است که گذرگاه تورخم ساعت شش صبح روز شنبه به وقت محل بر روی لاری‌های حامل مواد غذایی و ادویه باز شد….

Be the first to comment on "پس از درگیری روز گذشته گذرگاه تورخم مسدود شده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*