روسیه اوکراین را به سقوط طیارهٔ اسرای جنگی متهم کرده است

روسیه اوکراین

کریملین بدون ارائۀ کدام سندی، اوکراین را به سقوط دادن طیاره باربری نظامی متهم ساخت که روزچهارشنبه سقوط کرد.

براساس گزارش ها این طیاره حامل ۷۴ سرنشین به شمول ۶۵ اسیر جنگی اوکراینی که برای تبادله اسرا انتقال داده می شدند، دیروز در منطقه بیلگورود در نزدیک سرحد اوکرائين سقوط کرد و همۀ سرنشینان آن کشته شده اند.

خبرگزاری RIA روسیه امروز(۲۵جنوری) گزارش داده که هر دو بکس سیاه این طیاره از محل سقوط آن در منطقه بلگورود روسیه در نزدیک سرحد با اوکراین بدست آمده است.

اگرچه مسکو تا هنوز هیچ سندی را مبنی بر سقوط این طیاره توسط راکت اوکراینی و یا موجودیت اسرای اوکراینی در این طیاره ارائه نکرده، اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز، سقوط طیارۀ نظامی ایلیوشین ایل-۷۶ را یک اقدام “اهریمنی” خوانده است.

ولودویمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین
ولودویمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین

ولودویمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین در حالی که نگفته چه کسی این طیاره را سقوط داده است، خواستار تحقیقات دقیق در مورد چگونگی سقوط آن شده است.

زلینسکی گفته که باید همۀ حقایق روشن و ثابت شود و حکومت اوکراین روی تحقیقات بین المللی در مورد سقوط این طیاره پافشاری خواهد کرد.

مقامات اوکراینی تا هنوز ادعای روسیه را در مورد سقوط این طیاره نه قبول و نه هم رد کرده اند ، اما در یک اعلامیه گفته اند که تبادلۀ اسرای جنگی، باید دیروز(۲۴ جنوری) انجام می شد و روسیه به آنها نگفته بود که اسرای جنگی توسط طیاره باربری انتقال داده می شوند.

به گفته مرکز استخبارات اوکراین، در حال حاضر اسرای روسی که باید تبادله می شدند، مصئون بوده و به محل تعیین شده، انتقال داده شده اند.

کارشناسان امور هوانوردی به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته اند که این احتمال وجود دارد که یک راکت ضدهوایی اوکراینی این طیاره را سقوط داده باشد، اما افزوده اند که ممکن است، نیروهای ضد هوایی روسیه نیز مسئول سقوط آن باشند.

رومن سویتان، یک افسر احتیاط نیروهای مسلح اوکراین، پیلوت و مدرس هوانوردی رزمی می گوید که در جریان تحقیقات، به راحتی میتوان مشخص ساخت که کدام سیستم ضد هوایی این طیاره را سقوط داده است.

منبع

Be the first to comment on "روسیه اوکراین را به سقوط طیارهٔ اسرای جنگی متهم کرده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*