روند جمع‌آوری گداها در شهر مزارشریف آغاز شد

مسوولان محلی ولایت بلخ می‌گویند که پس از کابل و کندهار، حالا کارزار جمع‌آوری گداها در سطح شهر مزارشریف آغاز شده و در روز نخست دست‌کم صد تن را شناسایی کرده‌اند.

این روند بر اساس فرمان مولوی هبت‌الله آخند‌زاده رهبر امارت اسلامی، پس از کابل و کندهار در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ آغاز شده است.

فیض‌الله فیضی، مسوول کمیته جمع‌آوری گدا‌ها در بلخ، می‌گوید: «ما گداها را به ارگان‌های مربوطه راجع می‌کنیم، معلولین و زخمیان به ریاست شهدا و معلولین راجع می‌شوند، افراد بی‌بضاعت و بی‌سرپرست به ریاست سره میاشت راجع می‌شوند.»

آقای فیضی نیز گفته است پس از بایومتریک به افرادی که حرفه یا مهارتی دارند زمینه‌ کار و برای کودکان فرصت آموزش مساعد خواهد شد.

او افزوده است برای گدا‌های که توان کار را ندارند امتیاز ماهانه به مبلغ دوهزار افغانی تعیین می‌شود.

ذبیح‌الله نورانی، ریس اطلاعات و فرهنگ بلخ، نیز گفته است که در قسمت بهبود زندگی و آینده اقتصادی این گداها و مساکین که در شهر مزارشریف هستند، برنامه‌ریزی خواهد شد.

احمد رضا ناصری، رییس سره‌ میاشت در زون شمال، همچنان بیان کرده است که برای مستحقیق در عقب دروازه‌های شان پول نقد تسلیم داده می‌شود.

نجیب‌الله توانا، رییس صحت عامه بلخ، نیز تصریح کرده آنعده گداهای که معتاد باشند، تداوی خواهند شد.

در همین حال، برخی از افرادی که در شهر مزارشریف تگدی‌گری می‌کنند علت آن را نبود فرصت‌های شغلی، فقر و گرسنگی بیان می‌کنند.

این تصمیم در حالی روی دست‌گرفته شده که در دو سال پسین با کاهش کمک‌های اقتصادی به افغانستان، شهروندان با بحران اقتصادی و گرسنگی مواجه شده‌اند.

منبع

Be the first to comment on "روند جمع‌آوری گداها در شهر مزارشریف آغاز شد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*