دادگاهی در امریکا حکم زندان یک سرباز فراری از افغانستان را لغو کرد

سرباز

رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که یک قاضی فدرال محکومیت نظامی بوو برگدال، سرباز فراری سابق ارتش امریکا را لغو کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس جفری ننس، قاضی نظامی، که ریاست این دادگاه را برعهده داشت، این حکم را روز سه‌شنبه، ۳ اسد، ملغا اعلام کرد.

برگدال ۲۳ ساله اهل هایلی آیداهو است و پست خود را در سال ۲۰۰۹ در افغانستان ترک‌ کرد و به فرار از خدمت و‌ بدرفتاری در برابر «دشمن» متهم شد. وی پی از ترک‌ پستش توسط طالبان ربوده شد و نزدیک به پنج سال در بند این گروه بود.

برگدال در این مدت بارها مورد شکنجه و ضرب و شتم جنگ‌جویان طالبان قرار گرفت. پس از چندین بار فرار از خدمت سربازی، طبق اسناد دادگاه به‌مدت چهار سال زندانی شد.

این سرباز سابق امریکایی سال ۲۰۱۴، در تبادل زندانیان با پنج رهبر طالبان که در زندان گوانتانامو بودند، به امریکا بازگردانده شد.

این مبادله با انتقاد ترامپ، جان‌مک کین سناتور وقت و دیگران مواجه شد. ترامپ و مک کین هردو خواستار مجازات شدید برگدال شدند.

برگدال که به ۱۴ سال زندان محکوم شده بود،  پس از ارایه مدارک در مورد شکنجه‌هایی که در زمان بازداشت طالبان متحمل شده بود، با از دست دادن ۱۰ هزار دالر حقوق خود از زندان مرخص شد.

منبع

Be the first to comment on "دادگاهی در امریکا حکم زندان یک سرباز فراری از افغانستان را لغو کرد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*