سفارت افغانستان در دهلی نو: فعالیت سفارت از اول اکتوبر متوقف می‌شود

سفارت افغانستان در دهلی نو در خبرنامه‌ای گفته است که فعالیت‌ این سفارت از روز یک‌شنبه، اول ماه اکتبر سال روان میلادی متوقف می‌شود.

بربنیاد این خبرنامه، این تصمیم به علت عدم پشتیبانی حکومت هند از این سفارت، عدم برآورده شدن انتظارات در تامین منافع افغانستان و همچنان کاهش کارمندان و منابع، گرفته شده است.

در این خبرنامه آمده است: «سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی جدید با ابراز تاسف تصمیم خود مبنی بر توقف فعالیت‌های سفارت را از تاریخ اول اکتوبر سال ۲۰۲۳ اعلام می‌دارد. این تصمیم با وجودی‌که تاسف‌بار است، پس از بررسی دقیق با نظرداشت روابط تاریخی و مشارکت دیرینه میان افغانستان و هند اتخاذ شده است.»

نثاراحمد شیرزی، آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «بسته شدن سفارت افغانستان در دهلی مشکلات عظیمی را برای مهاجران افغان که این‌جا زندگی می‌کنند و برای بازرگانان ایجاد می‌کند و روابط دیرینه که افغانستان با هندوستان دارد را خدشه‌دار می‌سازد.»

در این اعلامیه از حکومت هند خواسته شده است تا ملکیت و دارایی‌های این سفارت به یک دولت قانونی در افغانستان تحویل داده شود.

با این حال، برخی از مهاجران افغان در هند از بسته شدن این سفارت ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که با بسته شدن سفارت، مشکلات مهاجران افغان در هند افزایش خواهد یافت.

فدا محم، مهاجر گفت: «به‌گونه مثال سهولت‌های فراهم سازی ویزه، تمدید پاسپورت‌، تایید اسناد و مشکلات موجود با پولیس، بسیاری سهولت‌ها را سفارت‌ها ایجاد می‌کند و و بند شدن سفارت به این معناست که روابط خود را با آن کشور قطع کردیم.»

اما امارت اسلامی می‌گوید که وزارت خارجه به دنبال حل مشکلات موجود در سفارت هند است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این باره گفت: «در هندوستان هم بعضی مشکلات در سفارت است. وزارت خارجه هم ان‌شاالله متوجه این موضوع است و گفت‌وگو هم جریان پیدا می‌کند تا زمانیکه موضوع حل شود و سفارت با هماهنگی با وزارت خارجه، موضوعات که در بخش قونسلی نیاز است همه حل خواهد شد.»

این در حالی‌ست که امارت اسلامی نزدیک به دو ماه پیش قادرشاه را به عنوان سرپرست سفارت افغانستان در هند معرفی کرد؛ اما او به‌گونه‌ی رسمی تاکنون کارش را شروع نکرده است.

منبع

Be the first to comment on "سفارت افغانستان در دهلی نو: فعالیت سفارت از اول اکتوبر متوقف می‌شود"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*