وزیر داخلۀ ایالت سند پاکستان: مهاجرین غیرقانونی را اخراج می‌کنیم 

حارث نواز، وزیر داخلۀ ایالت سند پاکستان می‌گوید که حکومت این کشور متعهد به اخراج تمامی مهاجرینی است که به گونهٔ غیر قانونی وارد پاکستان شده اند.

این جنرال متقاعد در مصاحبه با بخش اردوی صدای امریکا اتهام وارد کرد که مهاجرینی که غیرقانونی وارد پاکستان شده اند، در جرایم جنایی در مرکز شهر کراچی دست دارند.

او گفت: “این مهاجرین در کراچی مشکلات زیادی ایجاد کرده اند. در سرقت و چپاول دست دارند… ما می‌خواستیم که این مهاجرین کنترول شوند. مردم برای دهشت افگنی اینجا می‌آیند و در میان مهاجرین پنهان می‌شوند. زیاد تر حمله کنندگان انتحاری در همینجا پنهان می‌شوند.”

نواز گفت که تصمیم اقدام علیه مهاجرین غیر قانونی توسط حکومت مرکزی پاکستان اتخاذ شده و مانند سایر جاها در ایالت سند نیز آغاز می‌شود.

نواز افزود: “مشکل این است که آنان (مهاجرین افغان) در اینجا زندگی می‌کنند. در اینجا نان می‌خورد، آب می‌نوشند و سپس پرچم‌های افغانستان را بلند کرده و با پاکستان مخالفت می‌کنند… ما به این وضعیت افسوس می‌کنیم و حق داریم که حد اقل این گونه افراد را اخراج کنیم.”

پیش از این نیز مقامات پاکستانی اتهام وارد کرده بودند که تروریست‌ها از خاک افغانستان وارد پاکستان شده و دست به حملات تروریستی می‌زنند. اما حکومت در افغانستان این اتهامات را رد کرده و گفته اند که مقامات پاکستان نباید افغانستان را به ناکامی‌های امنیتی خود مقصر بخوانند.

پاکستان از اوایل سال گذشته به اینسو، به ویژه در ایالت سند، دست به بازداشت افغان‌های زده اند که به گفتۀ آنان فاقد اسناد قانونی اند. اما شماری از افغان‌ها گفته اند که حتا با پاسپورت و ویزۀ پاکستان نیز بازداشت شده و مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

سازمان عفو بین الملل در مورد وضعیت مهاجرین افغان در پاکستان اظهار نگرانی کرده است، اما وزیر داخلۀ این ایالت می‌گوید که با مهاجرین قانونی مشکل ندارند.

او گفت: “آنان برادران ما اند و از بودن شان خوشحالیم. اما برخلاف آنعده از افرادی که به گونۀ غیر قانونی می‌آیند و دست به سرقت و چپاول می‌زنند، اقدام می‌کنیم.”

شماری از مهاجرین افغان همچنان ادعا کرده اند که پولیس پاکستان از آنان رشوت می‌گیرند. نواز نیز این ادعاها را رد نکرد و گفت که برای جلوگیری از چنین برخوردها اقداماتی روی دست گرفته شده است.

وزیر داخلۀ سند افزود: “در این بخش مفتشین در شهر کراچی موظف شده اند. آنان با ایمانداری کامل کار می‌کنند تا جلو آزار و اذیت مردم را بگیرند و اگر پولیس در آن دخیل باشد، مجازات خواهند شد.”

بر اساس معلومات کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان، درحال حاضر در پاکستان ۳.۷ میلیون مهاجر افغان زیست دارد که از این میان تنها ۱.۴ میلیون آن اسناد قانونی دارند.

منبع

Be the first to comment on "وزیر داخلۀ ایالت سند پاکستان: مهاجرین غیرقانونی را اخراج می‌کنیم "

Leave a comment

Your email address will not be published.


*