سیلاب‌های بغلان؛ دامنه این فاجعه گسترش یافته است

در پی سرازیر شدن سیلاب‌های مرگ‌بار در چهار ولسوالی بغلان، تا اکنون ۱۳۰ نفر جان باخته و حدود ۱۰۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

مسوولان محلی ولایت بغلان گفته‌اند که احتمال دارد آمار جان باخته‌ها افزایش یابد.

به گفته‌ی مسوولان، بیش از هزار منزل مسکونی، هزاران جریب زمین کشاورزی و صدها راس مواشی نیز در این سیلاب‌ها از بین رفته‌اند.

علم مجیدی سخن‌گوی والی بغلان به طلوع‌نیوز گفت: «تا اکنون آماری که به ما رسیده، شمار شهیدان به ۱۳۰ نفر می‌رسد و شمار زخمی‌ها تا ۱۰۰ نفر رسیده‌اند.»

در همین حال کسانی که بستگان شان را در سیلاب‌های روز گذشته (جمعه) از دست داده‌اند، از حکومت سرپرست و نهادهای داخلی و خارجی خواهان رسیدگی به چالش‌ها و نجات گیرماندگان هستند.

محمدظاهر یکی از سیلاب‌زده‌های بغلان به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «اکثریت جسدها تا حال پیدا نشده و عزیزان شان به دنبال پیدا کردن آن‌ها هستند. همین اکنون ما بیست جسد را دفن کردیم.»

محمدزلمی سیلاب‌زده در بغلان می‌گوید: «بیش از پنج‌صد خانه تخریب شده و حدود چهارصد نفر کشته یا زخمی شده‌اند.»

در سوی دیگر برنامه جهانی خوراک آمار جان باخته‌ها این سیلاب‌ها را بیش از ۳۰۰ نفر و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان این آمار را دست‌کم ۲۰۰ تن عنوان کرده است.

محمد سرور سیلاب‌زده در بغلان به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «سه فامیل هستیم، هیچ چیزی در این‌جا باقی نمانده است. همه مردم متضرر هستند.»

ولسوالی‌های برکه، نهرین، گذرگاه نور، خوست و فرنگ و حومه‌های شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان پس از چاشت روز گذشته (جمعه، ۲۱ ثور) گواه سرازیر شدن سیلاب‌های ویران‌گر بود.

منبع

Be the first to comment on "سیلاب‌های بغلان؛ دامنه این فاجعه گسترش یافته است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*