شرکت-چینی: آغاز کار پروژه‌ معدن مس عینک با مشکلات روبه‌رو است

مسوولان شرکت-چینی «MJAM» که مسوولیت استخراج معدن مس عینک را برعهده دارند، روز گذشته (چهارشنبه، ۳۱ جوزا) در برنامه‌‌ توزیع کمک به ۳۰۰ خانواده‌ نیازمند در اطراف معدن مس عینک در لوگر، می‌گویند برای آغاز کار پروژه‌ معدن مس عینک، هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد که باید حل شود.

جان جی کوی، معاون این شرکت، می‌گوید که برخی از این مشکلات مانند استملاک زمین‌ها در اطراف معدن مس عینک، از موانع عمده‌ آغازنشدن کار این پروژه است که این شرکت به تنهایی نمی‌تواند آن را حل کند.

او می‌افزاید که باید قرارداد معدن مس عینک بازنگری شود و امارت باید با این شرکت بیش‌تر گفتگو کند.

جان جی کوی تأکید می‌کند: «باید تفاهم‌نامه‌ معدن مس عینک بازنگری شود و در باره‌ تعدیلات موضوع قرارداد باید با این شرکت گفتگو شود. امیدواریم بتواند از طریق گفتگو نقاط مشترک ایجاد کرده و اختلافات را از بین برده و نیز با حل آن، بتوانیم کار ساختمانی پروژه را به سود مردم محل آن آغاز کنیم.»

در همین حال، عتیق‌الله عزیزی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات ‌و فرهنگ، در این برنامه گفته است که طرحی را برای انتقال و استحکام بازمانده‌های باستانی معدن مس عینک تهیه کرده‌اند.

او می‌افزاید: «ما با یک شرکت در حال تفاهم هستیم که کار انتقال و استحکام اثرهای باستانی معدن مس عینک صورت بگیرد و تلاش داریم که کار عملی این پروژه آغاز شود.»

از سویی هم، شکرالله، نماینده‌ وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید که این وزارت تلاش می‌کند کار عملی استخراج معدن مس عینک آغاز شود. او می‌افزاید که این وزارت با شرکت چینی «MJAM» برای رفع اختلاف‌ها در باره‌ این پروژه در حال گفتگو است.

نماینده‌ وزارت معادن و پترولیم، تأکید می‌کند: «وزارت معادن و پترولیم برای رفع اختلاف‌ها در باره‌ این پروژه در حال مذاکره هست و این وزارت تلاش می‌کند که کار عملی استخراج معدن مس عینک آغاز شود.»

شرکت چینی «MJAM» در ثور سال ۱۳۸۷ قرارداد استخراج معدن مس عینک را برنده شده؛ اما از آن زمان تاکنون به دلیل مشکلات امنیتی و موجودیت آثار باستانی در ساحه‌ معدن، از استخراج معدن خودداری کرده است.

منبع

Be the first to comment on "شرکت-چینی: آغاز کار پروژه‌ معدن مس عینک با مشکلات روبه‌رو است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*