شش نمازگزار در حمله بر مسجدی شیعیان در هرات کشته شدند

وزارت داخله حکومت طالبان می گوید که یک فرد مسلح ناشناس شب گذشته در مسجدی در ولایت هرات به سوی نمازگزاران گلوله‌باری کرد که در نتیجه آن شش تن کشته و یک تن زخمی شدند.

عبدالمتین قانع، سخنگوی این وزارت، ناوقت دوشنبه ۲۹ اپریل (۱۰ ثور) با نشر پیامی در ایکس گفت که این رویداد حوالی ساعت ۹:۰۰ شب در مربوطات ولسوالی گذرۀ هرات به وقوع پیوسته است. او جزییات بیشتری در این مورد ارایه نکرده است.

بر اساس گزارش‌ها در این رویداد که در مسجد امام زمان شهرک اندیشه ولسوالی گذره مربوط به شیعیان به وقوع پیوست، به شمول دو زن و یک کودک، شش تن جان باختند و یک تن دیگر زخمی شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دو فرد مسلح سوار بر موترسایکل، نمازگزاران را هنگام بیرون‌شدن از مسجد هدف گلوله‌باری قرار دادند و امام مسجد نیز در بین جان باختگان این حمله است.

اما وزارت داخله حکومت طالبان در مورد این گزارش‌ها تا اکنون تبصره نکرده است.

واکنش‌ها

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) این حمله را محکوم کرده و خواستار تحقیقات در مورد این رویداد به عدالت کشانیدن عاملان آن شده است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان با نشر اعلامیه‌ای در ایکس این حمله را تقبیح کرده و آن را عمل “تروریستی” و خلاف موازین دینی و بشری خوانده است.

عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای مصالحه نیز در ایکس این حمله را “بزدلانه” و مخالف موازین اسلامی و انسانی دانسته است.

جبهه آزادی افغانستان، یک جبهه مخالف حکومت طالبان، نیز حمله در ولایت هرات را به شدت محکوم کرده و آن را ادامه نسل کشی و جنایت علیه بشریت خوانده است.

سفارت ایران در کابل نیز ضمن نکوهش این حمله، خواستار شناسایی عاملان این رویداد و مجازات آنها شده است. همچنان این سفارت با نشر پیامی در ایکس، برای تقویت مبارزه با تروریزم با حکومت طالبان اعلام آمادگی کرده است.

حسن کاظمی قمی، نماینده رییس جمهور ایران در امور افغانستان و سفیر این کشور در کابل گفته است: ” تروریسم و مشخصاً داعش خراسان تهدید مشترک برون پایه برای ایران، افغانستان و کشورهای منطقه است، ما افغانستان را شریک خود در مبارزه با این تهدید مشترک می‌دانیم و همکاری در این حوزه از اولویت‌ها خواهد بود”.

هنوز مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است، اما قبل از این شاخۀ خراسان داعش چنین حملات را بر شیعیان در افغانستان انجام داده است.

منبع

Be the first to comment on "شش نمازگزار در حمله بر مسجدی شیعیان در هرات کشته شدند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*