شمار آوارگان در جهان به ۱۱۰ میلیون نفر رسید؛ افغانستان با ۵.۷ میلیون آواره

شمار آوارگان

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران می‌گوید که شمار آوارگان در جهان به بیش از ۱۱۰ میلیون نفر رسیده است. به‌گفته‌ی این سازمان، ۵.۷ میلیون آواره را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهند.

در گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران که امروز (چهارشنبه، ۲۴ جوزا) منتشر شده، آمده است که در پایان سال گذشته‌ی میلادی (۲۰۲۲)، ۱۰۸.۴ میلیون نفر در سراسر جهان به‌دلیل آزار و اذیت، درگیری، خشونت، نقض حقوق بشر و حادثه‌های طبیعی به اجبار آواره شده بودند.

به‌گفته‌ی این نهاد، اکنون شمار آوارگان در جهان به بیش از ۱۱۰ میلیون نفر رسیده است.

براساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران، تعداد پناهندگان در سراسر جهان از ۲۷.۱ میلیون در سال ۲۰۲۱ به افزایش ۳۵.۳ میلیونی در پایان سال ۲۰۲۲ رسیده است که بزرگ‌ترین افزایش سالانه‌ی ثبت‌شده تا اکنون است.

به‌گفته‌ی این سازمان، از هر ۷۴ نفر روی زمین بیش از یک نفر مجبور به فرار شده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران گفته است که تهاجم روسیه به اوکراین در فبروری ۲۰۲۲، سریع‌ترین بحران آوارگی و یکی از بزرگ‌ترین بحران‌ها را از زمان جنگ جهانی دوم ایجاد کرد.

به‌گفته‌ی این سازمان، در پایان سال ۲۰۲۲، در مجموع ۱۱.۶ میلیون اوکراینی آواره ماندند، از جمله ۵.۹ میلیون نفر در داخل کشور خود و ۵.۷ میلیون نفر که به کشورهای همسایه و فراتر از آن گریختند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران افزوده است که به‌طور کلی، ۵۲ درصد از همه‌ی پناهندگان و سایر افرادی که نیاز به حمایت بین‌المللی دارند، تنها از سه کشور هستند: سوریه با ۶.۵ میلیون آواره، اوکراین و افغانستان هر کدام با ۵.۷ میلیون نفر.

افغانستان پس از آگست ۲۰۲۱ باعث مهاجرت گسترده‌ی شهروندان این کشور شد. مقصد اکثر این مهاجران کشورهای همسایه‌ی افغانستان، از جمله ایران و پاکستان بودند.

منبع

Be the first to comment on "شمار آوارگان در جهان به ۱۱۰ میلیون نفر رسید؛ افغانستان با ۵.۷ میلیون آواره"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*