بیش از یک صد مهاجر بی سرپناه میدان شهر پاریس را اشغال کردند

شهر پاریس

نزدیک به ۱۵۰ مهاجر بی سرپناه، که بیشتر شان زنان و مهاجران خردسال و بدون همراه هستند، شام روز دوشنبه ۱ اپریل، میدان مقابل شهر پاریس را اشغال کردند. این مهاجران که عمدتاً از کشورهای افریقایی هستند، از مقامات می‌خواهند که به مشکل سرپناه و وضعیت زندگی آنان رسیدگی کنند.

مهاجران یاد شده حوالی ساعت هفت و نیم شب وارد میدان مقابل شهرداری شدند و بدون خیمه «زیر باران و ترپال» در آنجا جابجا شدند.

به گفته نیکولا پوسنر، فعال اجتماعی و هماهنگ کننده سازمان یوتوپیا۵۶، نیروهای امنیتی که برای کنترول وضعیت به محل اعزام شده بودند نزدیک‌های ساعت ۱۱ شب منطقه را ترک کردند: «آنان گفتند که مهاجران می‌توانند در اینجا باقی بمانند با این شرط که خیمه نزنند».

او گفت که بیشتر این مهاجران از کشورهای افریقایی هستند: «حدود ۵۰ کودک از جمله هفت کودک کمتر از یک سال و ۱۶ کودک کمتر از سه سال در میان این مهاجران حضور دارند. کوچکترین این کودکان، سه ماهه است».

خانواده‌هایی که دیگر نمی‌خواهند خود را پنهان کنند

به گفته نیکولا پوسنر تعداد زیادی از مادران که برخی از آن‌ها، پناهندگان شناخته شده، یا رد شده و بدون مدرک هستند برای یافتن یک سرپناه در میدان حضور دارند. در کنار آنها، ۲۰ مهاجر زیر سن و بدون همراه نیز سرنوشت مشابهی دارند. این نوجوانان درخواست تجدید نظر برای تثبیت سن داده‌اند و در انتظار حکم دادگاه، هیچکسی مسئولیت آن ها را به عهده نمی‌گیرد.

نیکولا پوسنر در پیامی در حساب ایکس خود نوشته است که «هدف اصلی اشغال میدان شهرداری، مثل همیشه، این است تا وضعیت این افراد در معرض دید قرار گیرد. این خانواده‌ها به ستوه آمده‌اند و دیگر نمی‌خواهند پنهانی زندگی کنند. ما فقط خواهان رعایت قانون، یعنی تامین یک سرپناه برای آنان هستیم».

«پاک سازی اجتماعی»

مهاجرانی که میدان شهرداری را اشغال کرده‌اند، طی سه ماه گذشته در یک محل پذیرایی در پاریس بیستم به سر می‌بردند. این محل توسط سازمان یوتوپیا۵۶ ایجاد شده بود. اما صبح روز دوشنبه، بر اساس قرارداد قبلی با مالک ساختمان، مهاجران آنجا را ترک کردند.

این بار اول نیست که میدان شهرداری پاریس از سوی خانواده‌های بی سرپناه اشغال می‌شود. در تابستان سال گذشته حدود ۲۰۰ نفر در این محل جابجا شده بودند. حدود سه هفته بعد، این خانواده‌ها توسط فرمانداری پاریس نخست به سرپناه‌های فوری و سپس به مناطق دیگر انتقال یافتند.

در گرماگرم آمادگی‌ها برای برگزاری مراسم گشایش بازیهای المپیک ۲۰۲۴ در پاریس، شماری از سازمان‌های حمایت از مهاجران از «پاک سازی اجتماعی» در پایتخت فرانسه انتقاد می‌کنند.

منبع

Be the first to comment on "بیش از یک صد مهاجر بی سرپناه میدان شهر پاریس را اشغال کردند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*