شکایت پایتخت‌نشینان از کم‌بود آب آشامیدنی در کابل

باشندگان در این روزها از کم‌بود آب آشامیدنی در کابل ابراز نگرانی می‌کنند. 

باشندگان می‌گویند که به خدمات آب‌رسانی دولتی دست‌رسی ندارند و بهای آب آشامیدنی از شرکت‌های خصوصی نیز چند برابر شده است.

شیر محمد، باشنده ساحه کوتل خیرخانه، گفت: «مشکلات مردم زیاد است. زنگ که بزنی، سه روز بعد یا چهار روز بعد نوبت می‌رسد برای آب گرفتن. آب هم که میارد به قیمت گزاف.» 

شاه ولی، یکی دیگر از باشندگان این منطقه گفت: «فقط همین‌جا افتادیم. هیچ کس پرسان ما را نمی‌کند که کسی هست یا نیست. این مشکلات ما است. ما می‌خواهیم دولت توجه کند.» 

برخی باشندگان پایتخت می‌گویند که برای دریافت آب به شرکت‌های خصوصی پول پرداخته‌اند؛ اما با آن هم، این روزها آب ندارند و شرکت‌ها باز هم از آنان پول بیش‌تر مطالبه دارد. 

لیاقت علی، باشنده ناحیه سیزدهم کابل، گفت: « یک‌ونیم ماه می‌شود آب نداریم. آب قطع است. آب که میاید هیچ استفاده نمی‌شود و به درد نمی‌خورد. این بخاطر این است که اخطار دادن که بیایید قرارداد تان را تجدید کنید و اگر نه آب تان قطع می‌شود.» 

فقیر حسین، یکی دیگر از باشندگان ناحیه سیزدهم کابل، می‌گوید: «یک بار نل را بالای ما فروخته و می‌گویند که قرارداد تان پوره شده و برای ما پیسه بدهید. اطلاعیه از ناحیه آمد که پیسه ندهید.» 

همزمان با این، ریاست عمومی شرکت آب‌رسانی دولتی آمار می‌دهد که هم اکنون برای بیش از ۲۵۰ مشترک به‌گونه عادی در ۲۳ ولایت آب دولتی توزیع می‌کنند. 

سردار ولی ملک‌زی، آمر پلان و عملیات شرکت عمومی آب‌رسانی دولتی، گفت: «در مجموع اگر ما بگوییم بیش‌تر از ۲۵۰هزار مشترک داریم. اگر در هر فامیل، ما ده نفر را در نظر بگیرم، بیش‌تر از دو و نیم میلیون نفر تحت پوشش سیستم آب‌رسانی دولتی قرار دارد.» 

با تلاش‌های زیاد خواستیم شمار دقیق از شرکت‌های خصوصی را از سوی وزارت انرژی و آب و ریاست عمومی شرکت‌های دولتی داشته باشیم اما آنان حاضر به همکاری در این باره نشدند.  
 
از سوی هم شرکت عمومی آبرسانی دولتی آمار می‌دهد که در بیست و سه ولایت کشور به شمول پایتخت بیش از دوصد و پنجاه هزار مشترک دارد.

منبع

Be the first to comment on "شکایت پایتخت‌نشینان از کم‌بود آب آشامیدنی در کابل"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*