عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است

عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است
عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است

مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی از مرزهای ترکیه و یونان عبور می‌کنند، از خشونت و بدرفتاری نیروهای مرزی این کشورها شکایت دارند. ترکیه در یک سال بیش از چهار هزار مهاجر افغان را اخراج کرده است.

ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که ظاهراً بدرفتاری با مهاجران افغان را در مرزهای ترکیه نشان می‌دهد. هرچند صحت این ویدیو و زمان ثبت آن تائید نشده است، اما مهاجرانی که از مرزهای ترکیه و یونان عبور کرده اند، می‌گویند چنین رویدادهایی به تکرار صورت می‌گیرد.

در این ویدیو یک گروه شش نفری از جوانان افغان دیده می‌شود که برهنه بر روی برف قرار دارند و مورد لت و کوب قرار می‌گیرند. این جوانان با گریه و ناله فریاد می‌زنند که بس کنید.

یکی از مهاجرین افغان که یک ماه پیش از ایران وارد ترکیه شده است، می‌گوید که در مرز ترکیه از سوی پولیس مرزی بازداشت شد و بعداً مورد شکنجه قرار گرفته است.

این جوان که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت: «پولیس مرزی ترکیه ما و دیگر جوانان را که در حدود ۵۰ نفر بودیم، بسیار لت و کوب و شکنجه کردند. حتی یک رفیق ما هنگام برگشت، نتوانست پیاده بیاید و در بیابان تنها ماند. تاکنون هیچ احوالی از زنده بودن و یا مرگش نداریم.»

آرشیف: مهاجرین افغان که از سوی پولیس ترکیه بازداشت شده اند

این مهاجران نه تنها وقتی که از ایران وارد ترکیه می‌شوند، بلکه زمانی که از ترکیه به سمت کشورهای اروپایی حرکت می‌کنند نیز در معرض بدرفتاری و خشونت قرار دارند.

روح الله رحیمی، مهاجر افغان که قاچاقی خود را به یونان رسانده بود اما به ترکیه برگشت داده شده است، مدعی است که در هنگام برگشت دادن مورد لت و کوب قرار گرفته است.

رحیمی پا گذاشتن در این مسیر را «بازی با مرگ و زندگی» عنوان می‌کند و می‌گوید روزها در مسیر قاچاقی سرگردان بوده اند: «همراه سه دوست و همسفرم از ترکیه الی یونان ۱۴ روز سفر نمودیم. ۴۸ ساعت آب و مواد خوراکی نداشتیم.»

رحیمی می‌گوید که بدرفتاری نیروهای مرزی ایران، ترکیه و یونان را تجربه کرده است. او توضیح می‌دهد که نیروهای یونانی «بدترین مجازات» را علیه مهاجرین انجام می‌دهند. او از خشونت‌هایی مانند «برهنه کردن» و «شکنجه با کیبل و چوب» سخن می‌گوید.

رحیمی در مورد تجربه خود گفت: «نیروهای یونان همه را برهنه کردند و بعد از بازرسی، نیکر و تی‌شرت را پس دادند. همه مهاجرین را در بین زنان و اطفال با چوب و کیبل شکنجه نمودند.»

رحیمی ادامه داد: «نیروهای یونانی زنان را تلاشی می‌کردند و اگر دستگاه اسکن صدا می‌داد، لباس زنان را پاره پاره و برهنه می‌نمودند. لباس یک دختر هشت ساله را پیش روی همه پاره و برهنه نمودند.»

آرشیف: سفر در فصل سرما خطرناک است

بعد از تصرف قدرت توسط طالبان، شمار زیادی از افغان‌ها هم به دلایل امنیتی و هم به دلایل اقتصادی و بی‌اطمینانی نسبت به آینده راه مهاجرت را در پیش گرفتند.

سفر قاچاقی به کشورهای همسایه و همچنین در مسیر اروپا دشواری‌ها و خطرات زیادی دارد. آن‌ها سرمای زمستان، خطر غرق شدن و بسیاری خطرات دیگر را قبول می‌کنند تا خود را به یک کشور اروپایی برسانند.

علی حکمت، مسئول انجمن همبستگی با پناهندگان در ترکیه به دویچه وله گفت که مهاجران زیادی بعد از شکنجه و لت و کوب از سوی نیروهای یونان دوباره به ترکیه فرستاده می‌شوند.

حکمت گفت :«مهاجرین افغان به ما قصه می‌کنند که وقتی از خاک ترکیه وارد خاک یونان می‌شوند (و سپس برگشت داده می‌شوند)، همه تجربه شکنجه، لت و کوب، تحقیر و توهین و برهنه شدن را دارند.»

به گفته حکمت، بعد از اینکه مهاجرین از سوی نیروهای مرزی یونان مورد لت و کوب قرار گرفتند، تمام وسایل و امکانات و لباس شان گرفته می‌شود و برهنه دوباره به طرف ترکیه برگشت داده می‌شوند.

یونان پیش از این بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری به «عقب زدن» غیرقانونی مهاجران متهم شده است، اما مقام‌های این کشور همواره این اتهامات را رد کرده اند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از مقامات اداره مهاجرت ترکیه نوشته است که در یک سال گذشته ۱۱۵ هزار و ۷۷۵ نفر از شهروندان افغانستان به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده اند.

این خبرگزاری افزوده است که از اول جنوری ۲۰۲۲ تا به حال بیش از چهار هزار مهاجر افغان از ترکیه اخراج شده اند.

منبع

4 Comments on "عبور از مرزهای ترکیه و یونان «بازی با مرگ و زندگی» است"

  1. این کار زشت وناپسند هست در حق افعان های ما که می کند این کشور ها

  2. سلام من میخواهیم که بخاطر خانواده خود هر کاری که باشه میکنم اقتصادم بسیار زیف است

  3. ‌تشکر از معلومات شما. وقعا مهاجرین ببچاره افغان در همه جا تحقیر، شکنجه، اذیت و توهین می‌شوند . خداوند ج انهایکه این روز بد را بالای افغانها آورده به غضب خویش گرفتار کند. امین

  4. سلام محترم درمرزترکیا با ایران نیروی مرزی ترکیا بسیار بدرفتاری با ما صورت گرفت مانندی لت وکوب با اهن

Leave a comment

Your email address will not be published.


*