آمار تکان‌دهنده از فقر در افغانستان؛ تعداد کودکان و زنان مبتلا به سوء تغذیه به ۴ ملیون تن میرسد

فقر
فقر

احسان‌الله، یکی از باشندگان هلمند به رادیوآزادی گفت که از اثر فقر در منطقه‌شان کودکان زیادی به سوء تغذیه مبتلا شده اند.
“تعداد زیادی از کودکان سوء تغذیه اینجا هستند که مادران‌شان درست تغذیه نشده اند و نمی‌شوند و قادر نیستند به اطفال‌شان شیر بدهند و آنها را تغذیه کنند، از جامعۀ جهانی و موسسات می‌خواهیم تا به کودکان ما توجه کنند و با آنها کمک کنند.”

ولایت‌های بدخشان و پکتیکا از لحاظ سوءتغذیه در فاز چهارم یعنی وضعیت بحرانی قرار دارند.

این درحالیست که طبقه‌بندی جامع امنیت غذایی (آی پی سی) برآورد کرده که تا ماه اپریل سال جاری میلادی چهار میلیون کودک و زن در افغانستان از سوء تغذیه حاد رنج خواهند برد و نیاز به مداخلۀ فوری در این زمینه وجود دارد.

آی پی سی با نشر گزارشی گفته که آخرین پیش بینی این سازمان نشان می‌دهد که بیش از ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان از سوتغذیه حاد شدید رنج می‌برند یا احتمالا از آن رنج خواهند برد.

گفته شده که رقم افراد مبتلا به سوءتغذیه حاد متوسط به بیش از دو میلیون و ۳۴۷ هزار تن می‌رسد که بیش از ۸۰۴ هزار تن آنان را زنان باردار و شیرده تشکیل می‌دهند.

در این تحلیل «سازمان طبقه بندی جامع امنیت غذایی» آمده که ولایت‌های بدخشان و پکتیکا از لحاظ سوءتغذیه در فاز چهارم یعنی وضعیت بحرانی قرار دارند.

بسیاری از خانواده ها توانایی تغذیه اطفال خود را ندارند و به همین دلیل هم اطفال و هم مادران به بیماری سوء تغذیه مبتلا هستند
بسیاری از خانواده ها توانایی تغذیه اطفال خود را ندارند و به همین دلیل هم اطفال و هم مادران به بیماری سوء تغذیه مبتلا هستند

ولایت‌های بادغیس، بغلان، بلخ، فراه، فاریاب، غزنی، غور، هلمند، جوزجان، کابل، کندهار، کاپیسا، کنر، لغمان، لوگر، ننگرهار، نیمروز، نورستان، پنجشیر، پروان، ارزگان و زابل در فاز ۳ یعنی در وضعیت جدی از لحاظ افراد مبتلا به سوءتغذیه طبقه بندی شده اند.

عوامل اصلی کمک کننده به سوءتغذیه حاد عدم مصونیت غذایی شدید خوانده شده و آمده که کودکان ۴۵ تا ۵۵ در صد از خانواده‌ها غذای با کیفیت بسیار پائین مصرف کرده اند که تنها ۱۶ درصد رژیم غذایی‌ شان تقریبا قابل قبول بوده است.

عوامل اساسی این مشکلات وضعیت اجتماعی-اقتصادی، هنجارهای اجتماعی و فرهنگی وآفات طبیعی، از جمله سیل، خشکسالی و زلزله خوانده شده است.

گزارش‌ها از احتمال بیشتر شدن موارد سوء تغذیه در افغانستان در حالی نشر می‌شود که به دلیل ممنوعیت کار زنان در اداره‌های غیردولتی، شماری زیادی از نهادهای امداد رسان فعالیت‌هایشان را در افغانستان به گونۀ قسمی یا کامل به حالت تعلیق در آورده اند.

به تازه‌گی سوفیا سپریچمن، رئیس موسسه پاملرنه با ابراز نگرانی از وضعیت مردم افغانستان گفته که اگر کمک‌های بشردوستانه به افغان‌ها نرسد آنها با خطر مرگ روبه‌رو خواهند شد.

اما سازمان ملل متحد چندی پیش گفته است که نزدیک به ۶ میلیون تن در افغانستان در یک قدمی قحطی قرار دارند و ۲۸ میلیون تن دیگر در این کشور به کمک‌های فوری بشری نیازمند اند.

منبع

1 Comment on "آمار تکان‌دهنده از فقر در افغانستان؛ تعداد کودکان و زنان مبتلا به سوء تغذیه به ۴ ملیون تن میرسد"

  1. له تا او ستاسی له ټولو همکارانو څخه نړی مننه کوم چی په دغه اساسي شرایطو کی زمونږ د خویندو په خدمت کی حاضر یاستی

Leave a comment

Your email address will not be published.


*