پروازهای خط هوایی فلای دوبی به کابل پس از دو سال تاخیر از سر گرفته شد

فلای دوبی

دفتر معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت می‌گوید که شرکت هوایی فلای دوبی پروازهایش را به کابل از سر گرفته است.

این دفتر امروز چهارشنبه ۱۵ نومبر (۲۴ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت که پس از حدود دوسال، نخستین پرواز این شرکت هوایی به میدان هوایی بین‌المللی کابل امروز صورت گرفت.

در اعلامیه آمده است: “آغاز پروازهای فلای دوبی به کابل نشان‌دهندۀ آن است که فضای افغانستان برای هر نوع پروازها به حالت امن و عادی برگشته و در تمامی میدان‌های هوایی افغانستان سهولت‌های لازم فراهم و خدمات معیاری عرضه می‌شود”.

حکومت طالبان گفته است که آغاز پروازهای فلای دوبی در افغانستان، راه را برای رقابت سالم میان شرکت‌های هوایی در تعیین قیمت‌های مناسب هموار می‌کند.

در این حال، شرکت فلای دوبی گفته است که روزانه دو پرواز را از ترمینل دوم میدان هوایی بین‌المللی دوبی به میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام می‌دهد.

شرکت هوایی فلای دوبی، با داشتن ۷۸ فروند طیاره بوینگ ۷۳۷ در ۱۱۵ مقصد در ۵۴ کشور جهان خدمات را انجام می‌دهد.

این در حالی است که پس از سقوط نظام جمهوری و تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، اکثر شرکت‌های هوایی خارجی که قبلاً در افغانستان فعالیت می‌کردند، پروازهای شان را به این کشور متوقف کرده بودند.

اما در جریان دو سال گذشته برخی شرکت‌های هوایی خارجی از جمله شرکت ماهان ایران، شرکت هوایی پاکستان (PIA)، شرکت هوایی ترکش ایرلاین، فعالیت‌های شان را در افغانستان از سر گرفتند.

حکومت طالبان قرارداد کنترول و ارزیابی مسافران در چهار میدان هوایی بین‌المللی را در جون ۲۰۲۲ با شرکت امارات متحده عربی موسوم به “گاک” امضا کرده است. بر اساس این قرارداد، در ازای خدمات، بخشی از حق ترانزیت بر فراز آسمان افغانستان به این شرکت داده می‌شود. فلای دوبی

این شرکت علاوه بر کابل در میدان‌های هوایی هرات، قندهار و بلخ نیز خدمات مشابهی را ارایه می‌کند.

پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در پایان اگست ۲۰۲۱، یک شرکت قطری چنین خدماتی را در میدان هوایی کابل ارایه می‌کرد. این شرکت ماموریت خود را در اواسط ماه سپتمبر ۲۰۲۲ در میدان هوایی کابل به اتمام رساند.

منبع

Be the first to comment on "پروازهای خط هوایی فلای دوبی به کابل پس از دو سال تاخیر از سر گرفته شد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*