جوزف بورل هتک حرمت به قرآن کریم در سویدن و دنمارک را محکوم کرد

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آخرین اقدامات هتک حرمت به قرآن کریم در برخی کشورهای اروپایی را محکوم کرده، گفته که توهین به قرآن کریم و یا هر کتاب مقدس دیگر یک عمل توهین‌آمیز، بی‌احترامی و تحریک آشکار تلقی می‌شود.

آقای بورل به روز چهارشنبه (۲۶ جولای) در اعلامیه‌ای گفت که احترام به تنوع یک ارزش اساسی جامعه اروپایی است و احترام به سایر جوامع مذهبی را نیز شامل می‌شود.

به گفتۀ آقای بورل، اتحادیه اروپا از آزادی‌های مذهبی و عقیدتی و آزادی بیان حمایت می‌کند، اما، هر چیزی که قانونی باشد، اخلاقی نیست.

مجمع عمومی سازمان ملل نیز روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را درمورد ترویج گفت‌وگوهای بین ادیان تصویب کرد، از جمله به شدت از هرگونه اقدام علیه کتب مقدس ابراز تأسف کرده و این گونه رویداد‌ها را نقض قوانین بین‌المللی دانسته است.

این اظهارات جوزف بورل بعد از آن صورت گرفت که چند روز پیش یک تن در برابر سفارت عراق در شهر کوپنهاگن پایتخت دنمارک، نسخه‌ای از قرآن کریم را سوختاند.

یک مرد عراقی مقیم سویدن به تاریخ ۲۸ جون در این کشور نیز دست به اقدامی مشابه زد که واکنش‌های گسترده‌ای را در شماری از کشورهای اسلامی در قبال داشت.

وزارت امور خارجۀ ایران ۲۲ جولای سفیر دنمارک را در اعتراض به هتک حرمت به قرآن در تهران پایتخت آن کشور احضار کرد.

براساس خبرگزاری رویترز، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته، افرادی که قرآن کریم را سوختانده اند، به گفتۀ او مستحق”اشد مجازات” هستند.

هزاران تن هم در اعتراض به بی‌حرمتی به قرآن کریم در عراق، لبنان و ایران به سرک‌ها بر آمدند. شماری از معترضان در چهارشنبه گذشته، در شهر بغداد پایتخت عراق به محوطۀ سفارت سویدن داخل شدند، برای چند ساعت آن را اشغال کردند و بخشی از ساختمان سفارت را آتش زدند.

در شرایطی که میلیون‌ها افغان بیش از هر زمان دیگر در همه بخش‌ها به کمک‌های بشری نیاز دارند، حکومت طالبان نیز در واکنش به توهین به قرآن کریم در سویدن، دستور توقف فعالیت همۀ نهادهای مرتبط با آن کشور به شمول کمیتۀ سویدن برای افغانستان را صادر کرد.

اما کمیتۀ سویدن که از سال ها به اینسو در عرصه‌های مختلف با مردم افغانستان کمک کرده است، می‌گوید که این کمیته به حکومت سویدن مربوط نیست، بلکه یک نهاد مستقل و بی‌طرف است که به هیچ گروه سیاسی و حکومتی تعلق ندارد و از تمویل کننده‌های مختلف کمک‌های مالی دریافت می‌کند.

منبع

Be the first to comment on "جوزف بورل هتک حرمت به قرآن کریم در سویدن و دنمارک را محکوم کرد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*