تنش گروه‌های رقیب در عین الحلوه، ارتش لبنان “دخالت می‌کند”

بزرگ‌ترین اردوگاه پناه‌جویان لبنان صحنه منازعه خونین گروه‌های رقیب فلسطینی شد. کشمکش که پس از سوءقصد به یک فرمانده فتح آغاز شد، دستکم شش کشته بر جا گذاشت. رئیس جمهور لبنان می‌گوید از ارتش برای مهار اوضاع کمک می‌گیر

درگیری در عین الحلوه شامگاه شنبه با تیراندازی به یک فرمانده فتح شروع شد
درگیری در عین الحلوه شامگاه شنبه با تیراندازی به یک فرمانده فتح شروع شدعکس: Mahmoud Zayyat/AFP

کمپ عین الحلوه در جنوب لبنان که میزبان ۵۴هزار آواره فلسطینی و جنگ‌زده سوری است، شامگاه شنبه ۲۹ ژوئیه عرصه نبرد میان نیروهای افراطی و گروه الفتح شد. مقامات لبنانی و منابع امدادی فلسطینی اعلام کرده‌اند دستکم شش تن کشته و هفت نفر مجروح شده‌اند که کودکان نیز در میان آنها هستند.

درگیری پس از شلیک به یک فرمانده فتح شروع شد. اعلام شده که پنج نفر از اعضای  حنبش فتح از جمله فرمانده ابواشرف الارموشی در کمین افراطیون قرار گرفته و کشته شدند. منابع فلسطینی نیز اعلام کرده‌اند که یک عضو گروه اسلامگرای “الشباب المسلم” جان خود را از دست داده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

سکنه اردوگاه شهادت داده‌اند که افراد درگیر با مسلسل به یکدیگر شلیک می‌کردند. درگیری‌ با ابر ضخیمی از دود بر فراز کمپ همراه بود.

کمپ الحلوه میزبان ۵۴هزار آواره فلسطینی است
کمپ الحلوه میزبان ۵۴هزار آواره فلسطینی استعکس: Mahmoud Zayyat/AFP

ارتش لبنان اعلام کرده که آرپی‌جی نیز در منازعه مورد استفاده قرار گرفت و اصابت خمپاره به یکی از تاسیسات اردوگاه موجب جراحت یکی از نگهبان شد.

تبادل آتش و درگیری بین گروه‌های رقیب  در اردوگاه‌های فلسطینیان لبنان به ویژه در عین الحلوه امری رایج است. در لبنان ۱۲ کمپ آوارگان فلسطینی  وجود دارد و دولت و ارتش در امور امنیتی آنها دخالت نمی‌کنند.

اما رئیس جمهور لبنان اعلام کرده که قصد دارد جلوی وخامت اوضاع در الحلوه را به کمک نیروهای نظامی بگیرد. این در حالی است که از سال‌ها قبل توافق شده که ارتش لبنان وارد اردوگاه‌های فلسطینی نشود و خود گروه‌های مستقر، از امنیت کمپ‌ها مراقبت کنند. واقعیت اما آن است که این اردوگاه‌ها عملا مناطقی فاقد قانون هستند. عین الحلوه خصوصا به دلیل وسعت ۳ کیلومتر مربع، جمعیت بالا و تونل‌های زیرزمینی فراوانی که دارد، به سختی قابل کنترل و مدیریت است.

منبع

Leave a comment

Your email address will not be published.


*