هشدار پاکستان به مالکین خانه ها؛ « افغانها را از خانه ها و ملکیت های تان بیرون کنید!»

شورای مهاجرین افغان در اسلام‌آباد می‌گوید، پس از اعلام ضرب‌الاجل یک ماهه از سوی حکومت پاکستان برای خروج مهاجرین افغان از این کشور، از روز پنج‌شنبه به این‌سو مالکین خانه‌ها به گونهٔ نوشتاری به مهاجرین افغان ساکن در دو منطقه مختلف اسلام‌آباد خبر داده‌اند که آن‌ها باید هرچهٔ زودتر از این خانه‌ها بیرون شوند.

در دو نقل از این اطلاعیه‌ها که به دسترس رادیو آزادی قرار گرفته آمده است که “همه مالکان خانه‌ها و پلازا ها مکلف اند که مهاجرین افغان را از خانه‌های شان بیرون کنند، این امر از سوی حکومت پاکستان صورت گرفته و در صورت عملی نشدن آن، مالکان خانه با مجازات شدید قانونی روبه‌رو خواهند شد”.

حکومت پاکستان به گونهٔ رسمی در این مورد چیزی نگفته است.

میر احمد رؤفی رئیس شورای مهاجرین افغان در اسلام‌آباد در این مورد به رادیو آزادی می‌گوید: “در «جناح گاردن» و «بی‌۱۷» اطلاعیه‌های رسمی برای خالی کردن خانه‌ها و دکان‌ها از سوی مهاجرین افغان منتشر شده و به آن‌ها مهلت داده شده که باید خانه‌های شان را خالی کنند، در صورت سرپیچی گفته شده که مجازات قانونی خواهند شد.”

برخی از باشنده‌گان شهرک مسکونی جناح گاردن نیز به رادیو آزادی می‌گویند که مالکان خانه‌ها به آن‌ها دو هفته وقت داده اند تا از خانه‌های شان بیرون شوند.

منیژه یک تن از مهاجرین افغان در این منطقه که به گفته‌اش به علت مشکلات امنیتی به پاکستان مهاجر شده می‌گوید، صبح روز جمعه این اطلاعیه را از سوی مالک خانه‌اش به دست‌آورده است:

“صبح امروز از سوی مالک خانه‌ام یک اطلاعیۀ کتبی دریافت کردم و برایم گفت گه در دو هفته خانه را خالی کنید، من برایش گفتم که چرا، من ویزه و اسناد قانونی بود و باش این‌جا را دارم، غیر قانونی نه آمده ایم، برایم گفت که این اطلاعیه از سوی حکومت پاکستان برای‌شان داده شده و آن‌ها مجبور اند که آن را عملی کنند.”

بسم‌الله از دیگر باشنده‌گان همین شهرک به رادیو آزادی گفت:

“این‌جا یک اطلاعیه نشر شده و در آن از مالکان خانه‌ها خواسته شده که افغان‌ها را بیرون کنند، برای ما دیگر چیزی به زنده‌گی کردن در افغانستان باقی نمانده، بخاطری‌که ما از خطر فرار کردیم، هرچند اسناد قانونی زنده‌گی در این‌جا را داریم، اما آن‌ها می‌گویند ما به اسناد کار نداریم فقط از پاکستان بیرون شوید.”

حکومت پاکستان روز سه شنبهٔ هفتهٔ روان به شمول افغان‌ها به تمامی مهاجرین غیر قانونی که اسناد قانونی اقامت در این کشور را ندارند ضرب‌الاجل تعیین کرد که تا پایان ماه روان میلادی از پاکستان بیرون شوند، در غیر آن با اقدام‌های شدید روبه‌رو خواهند شد.

بر اساس آمار وزارت داخله پاکستان بیش از ۱.۷ میلیون افغان بدون اسناد قانونی اقامت در این کشور شامل این ضرب‌الاجل اند.

هرچند این تصمیم پاکستان در داخل و بیرون ازین کشور به گونهٔ گسترده نکوهش و نقض حقوق مهاجرین خوانده شده، اما حکومت پاکستان تا این دم موقف‌اش را در این مورد تغییر نداده است.

در همین‌حال، سفارت افغانستان تحت اداره حکومت طالبان در اسلام‌آباد ناوقت روز پنجشنبه گفته که کمیسیون مشترک‌شان در امور مهاجرین و قونسلی با رئیس پولیس پاکستان در اسلام‌آباد دیدار کرده و از رویهٔ نادرست پولیس با مهاجرین افغان به آن‌ها شکایت کرده‌است.

در اعلامیه‌ای منتشر شده در صفحه ایکس این سفارت آمده که از جانب مقابل در مورد عدم بازداشت مهاجران دارای اسناد قانونی اطمینان حاصل کرده‌اند.

اما در چند روز گذشته در مناطق مختلف اسلام‌آباد از بازداشت صدها افغان که دارای اسنادی قانونی بود‌وباش هستند خبر داده شده است.

از سوی هم، در اعلامیۀ که در صفحهٔ ایکس وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان حکومت طالبان منتشر شده آمده که برگشت مهاجرین افغان از پاکستان سریع‌تر شده است.

این وزارت نوشته که تنها طی چهار روز اخیر از راه سپین بولدک-چمن ۳۵۰ خانوادهٔ افغان به کشور شان برگشته اند، اما در اعلامیه گفته نشده که این خانواده‌ها به خواست خود شان آمده‌اند و یا به گونه جبری برگشت داده شده‌اند.

منبع

Be the first to comment on "هشدار پاکستان به مالکین خانه ها؛ « افغانها را از خانه ها و ملکیت های تان بیرون کنید!»"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*