صلیب سرخ از احتمال قطع مساعدت‌های مالی به ۲۵ شفاخانه در افغانستان خبر داد

کمیته بین المللی صلیب سرخ می‌گوید که به دلیل محدودیت های مالی احتمالاً تا پایان ماه جاری میلادی مساعدت‌های مالی این کمیته به ۲۵ شفاخانه در افغانستان متوقف شود.

دییگو الکانترا، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه ۱۷ اگست (۲۶ اسد) گفت: “اگرچه به تعامل با وزارتخانه‌های حکومتی، تمویل کنندگان و سازمان‌ها برای یافتن میکانیزم حمایت پایدار جایگزینی برای بخش شفاخانه‌ها ادامه می‌دهیم، اما انتظار می‌رود حذف تدریجی برنامه‌های (صلیب سرخ) برای شفاخانه‌ها در پایان ماه اگست آغاز شود. “

الکانترا گفت: ” صلیب سرخ امکانات و منابع لازم را برای حفظ تمامی فعالیت‌های بخش مراقبت‌های صحی در درازمدت ندارد.”

کمیته بین المللی صلیب سرخ در ماه اپریل اعلام کرد که هیت مدیرهٔ این کمیته کاهش بودجهٔ ۴۷۵.۳۰ میلیون دالری را برای هزینه سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ تصویب کرده و عملیات‌ها را در برخی جاها به حالت تعلیق درآورده است.

‌سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: “ما در مورد مشکلات مالی که کمیتهٔ بین المللی صلیب سرخ با آن روبه رو است با حکومت افغانستان به گونه شفاف صحبت کرده ایم و آنان از بازگشت کامل مسوولیت‌های خدمات صحی به وزارت صحت عامه مطلع استند.”

صلیب سرخ گفته است که سایر برنامه‌های صحی در افغانستان از جمله حمایت از برنامه توانبخشی به افراد دارای معلولیت ادامه خواهد یافت.

وزارت صحت تاکنون در مورد اظهارنظر نکرده است.

این شفاخانه‌ها از چند ماه پس از خروج نیروهای خارجی در اگست ۲۰۲۱ توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ حمایت می‌شوند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ابتدا ۳۳ شفاخانه را تحت پوشش قرار می‌داد و حقوق بیش از ۱۰ هزار کارمند صحی و برخی تجهیزات طبی را پرداخت می‌کرد. اما مساعدت‌های مالی به هشت شفاخانه قبلاً متوقف شده‌اند.

این شفاخانه‌ها هزاران بستر را برای بیماران فراهم کرده و مناطق با بیش از ۲۵ میلیون نفر – بیش از نیمی از جمعیت – را تحت پوشش قرار می‌دهند.

منبع

Be the first to comment on "صلیب سرخ از احتمال قطع مساعدت‌های مالی به ۲۵ شفاخانه در افغانستان خبر داد"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*