مایورکس: بر پناهندگی در امریکا ممنوعیت وضع نشده است

الیهاندرو مایورکس ، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده امریکا، اعمال ممنوعیت بر پناهجویان توسط ایالات متحده را رد کرد، اما تاکید کرد که برای ورود به ایالات متحده، راه های قانونی و منظم وجود دارد.

این درحالی است که پس ختم مدت اجرايی قانون موسوم به “تایتل ۴۲” به تاریخ ۱۱ می،مقامات از افزایش چشمگیر در شمار پناهجویان در سرحد جنوبی ایالات متحده گزارش داده اند. اما پولیس سرحدی ایالات متحده می‌گویند که در چند روز گذشته شاهد کاهش تقریباً ۵۰ درصدی شمار مهاجرین است که از مرز عبور کرده اند.

الیهاندرو مایورکاس به تلویزیون ای‌بی‌سی گفت: “ما هزاران نفری را که به مرز های جنوبی ما آمده بودند، بازگشت داده ایم. در حال حاضر، مطابق ماده هشت قانون عادی مهاجرت ایالات متحده ، صلاحیت‌های رد مرز کردن مهاجرین را اعمال می‌کنیم.”

به اساس تایتل ۴۲ که ورود مهاجرین را در جریان امراض واگیر چون همه‌گیری کرونا به ایالات متحده ممنوع می‌کند. پولیس امنیت سرحدات و اداره گمرکات امریکا صلاحیت داشتند تا جلو ورود کسانی را که خطر صحی پنداشته می‌شوند به ایالات متحده بگیرد. اعمال این پالیسی که در دوران ریاست جمهوری ترمپ و در آغاز همه گیری کووید ۱۹ تطبیق شده بود، همزمان با ختم حالت اضطراری همه گیری کووید-۱۹، پایان یافت.

همزمان با ختم این پالیسی پیش‌بینی می شد که شاید رقم مهاجرین که وارد ایالات متحده می‌شوند، افزایش یابد.

آقای مایورکاس تاکید کرد که در دوره ریاست جمهوری جو بایدن مسیرهای قانونی ورود به ایالات متحده افزایش بی سابقه یافته است. او از پناهجویان خواست که مسیرهای قانونی را برای مهاجرت به ایالات متحده در پیش گیرند.

اینکه آیا پالیسی‌های جدید امریکا مانع ورود غیرقانونی به ایالات متحده می شود یا خیر، موضوعی است که مایکل مک‌کال، عضو جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، به شبکهٔ تلویزیون ‌ای‌بی‌سی گفت که در مورد آن تردید دارد.

مایورکس

مک‌کال گفت: “فکر می‌کنم کاروان‌های پناهجویان در حال بیشتر شدن است، فکر می‌کنم آنان هنوز هم می‌خواهند وارد امریکا شوند. مثلاً، والی ایالت خودم یعنی تکزاس، گارد ملی تکزاس و نیرو های حفاظت از مرزهای ایالات متحده و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده را در مرز قرار داده است تا از هجوم پناهجویان جلوگیری کنند. واقعیت دو سال و نیم گذشته خود حرف میزند و آن اینکه درین مدت در حدود پنج میلیون نفر به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده اند.”

بلین بوکی، استاد حقوق در دانشگاه فرانسسکو کالیفورنیا، استدلال می‌کند که مهاجرین اکثراً پس از مواجه شدن با جنایات وحشتناک در کشورهای خود مجبور به فرار می شوند.

مایورکس

او به صدای امریکا گفت: “ما شاهد آمار بسیار بالای خشونت در این کشورها استیم. و به همین دلیل آنان می‌خواهند به کشوری برسند که در آن امنیت پیدا کنند و در بسیاری از موارد به خانواده های خود یکجا شوند.”

پیتر مارگولیس، یکی از تحلیلگران، هشدار میدهد که راه‌های قانونی جدیدی که ادارهٔ بایدن روی دست دارد، می‌تواند از عبور غیرقانونی پناهجویان جلوگیری کند، اما اگر به دلایل اصلی که سبب مهاجرت می‌شود پرداخته نشود، ممکن موثر ثابت نشود.

مارگولیس به صدای امریکا گفت: “عواملی اصلی فرار مردم از کشورهای امریکای مرکزی چون گواتیمالا، هاندوراس و السلوادور، شامل عوامل اقتصادی، تغییرات اقلیمی و تهدید از خشونت ها میباشد.”

مقامات ایالات متحده می پذیرند که ورود مهاجرین غیرقانونی ممکن در روزهای آینده با وجود مجازات چون پیگرد قانونی و ممنوعیت پنج ساله ورود به ایالات متحده برای کسانیکه از این قانون سرپیچی می‌کنند، افزایش یابد.

منبع

Be the first to comment on "مایورکس: بر پناهندگی در امریکا ممنوعیت وضع نشده است"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*