مردان مسلح در پاکستان دو پولیس محافظ واکسیناتوران پولیو را کشتند

مردان مسلح ناشناس دو منسوب پولیس محافظ کارمندان تطبیق واکسین پولیو را در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، کشتند.

گلوله‌باری مرگبار روز سه شنبه اول اگست (دهم اسد) درست در نخستین روز کمپاین ملی تطبیق واکسین پولیو رخ داد.

آصف مروت، یک افسر پولیس محلی گفت که کارکنان صحی واکسین پولیو را به کودکان در روستای ناوه تطبیق می‌کردند که دو مرد موترسایکل سوار بر آنان گلوله‌باری کرده و سپس از ساحه فرار کردند.

مروت گفت که در این رویداد دو پولیس محافظ کشته شدند و به گفتۀ وی به کارکنان صحی آسیبی نرسیده است. او افزود که پس از این حملۀ مرگبار، کمپاین تطبیق واکسین پولیو در این ساحه متوقف شد.

تا هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به دوش نگرفته است، اما تندروان اسلامگرا همواره بر تیم‌های تطبیق واکسین پولیو در پاکستان حمله کرده اند که در اثر آن چندین کارمند صحی و نیروهای امنیتی محافظ آنان کشته شده اند.

مقام‌های صحی پاکستان به صدای امریکا گفتند که در کمپاین کنونی تطبیق واکسین پولیو در آن کشور کم و بیش هشت میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین خواهند شد. حدود ۶۵ هزار کارمند صحی این کمپاین را در ۶۱ ناحیۀ پاکستان تطبیق می‌کنند.

گروه‌های افراطی مذهبی در ساحات روستایی پاکستان از دیر زمان در مخالفت با واکسین پولیو شایعه پراگنی کرده و به مردم تبلیغ می‌کنند که این واکسین فرزندان شان را عقیم می‌کند. تندروان مخالف حکومت پاکستان در بلوچستان و سایر ایالت‌های آن کشور، کمپاین واکسین پولیو را به مثابۀ عملیات جاسوسی حکومت می‌پندارند.

این تبلیغات نادرست و در کنار آن شورشگری و حملات گروه‌های تندرو سبب کند شدن تلاش‌های پاکستان در زمینۀ محو ویروس پولیو شده است.

در همین حال، سازمان جهانی صحت گفته است که افغانستان و پاکستان با کاهش واقعات جدید فلج کودکان به محو ویروس پولیو نزدیک شده اند. پاکستان در سال روان میلادی فقط یک واقعه و افغانستان در هفت ماه گذشته پنج واقعهٔ این بیماری را گزارش داده است.

بر اساس آمار رسمی مقام‌های پاکستانی، از سال‌های ۱۹۹۰ به اینسو بیشتر از ۲۰ هزار کودک در پاکستان در اثر ابتلا به پولیو، فلج شده اند.

منبع

Be the first to comment on "مردان مسلح در پاکستان دو پولیس محافظ واکسیناتوران پولیو را کشتند"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*