اسراییل خطاب به ایران: رژیمی که تهدید به نابودی می‌کند، مسحق نابودی است

وزیر خارجه اسراییل روز یکشنبه ۳۰ جون (۱۰ سرطان) در واکنش به اظهارات تهدید‌آمیز مقامات ایران در مورد نابودی اسراییل گفت ”رژیمی که تهدید به نابودی می‌کند، مستحق نابودی است.”

این اظهارات اسراییل کتز، وزیر خارجه اسراییل، یک روز پس از آن بیان شد که حکومت ایران روز شنبه هشدار داد که اگر به لبنان حمله صورت بگیرد، ”همه جبهات مقاومت” گروهی متشکل از ایران و متحدان منطقه‌ای آن، در برابر اسرییل مقابله خواهند کرد.

این اظهارات ماموریت ایران در ملل متحد مستقر در شهر نیویارک در حالی بیان شده است که هراس از تشدید جنگ میان اسراییل و گروه حزب‌الله لبنان افزایش یافته است. حزب‌الله لبنان، یکی از گروه‌هایی در شرق میانه است که از حمایت ایران برخوردار است.

ماموریت ایران در شهر نیویارک با نشر پیامی در رسانه اجتماعی ایکس نوشته است که تهران ”تبلیغات رژیم صهیونیستی مبنی بر قصد حمله به لبنان را جنگ روانی می داند.” اما این ماموریت در ادامه پیام خود هشدار داده که در صورت تهاجم نظامی تمام عیار، ”جنگ نابود کننده رخ خواهد داد. همه گزینه ها به شمول مشارکت کامل همه جبهات مقاومت روی میز است.”

پس از حملات هفتم اکتوبر سال گذشته، اسراییل و حزب‌الله لبنان تقریبا همه روز بر ضد همدیگر تبادل آتش می‌کنند.

در واکنش به این اظهارات،‌ کتز در یک پیام ایکس نوشته است: ”پاسخ من به رژیم ایران روشن است…اگر حزب الله آتش خود را متوقف نکند و از جنوب لبنان عقب نشینی نکند، با تمام قدرت علیه آن اقدام خواهیم کرد. رژیمی که تهدید به نابودی می‌کند، مستحق نابودی است.”

اردوی اسراییل به تاریخ ۱۸ جون اعلام کرد که با تشدید درگیری فرامرزی با گروه حزب‌الله و آرامش نسبی در نوار غزه، پلان تهاجمی در مورد لبنان ”تایید و تصویب” شده است.

جنگ غزه پس از حملات مرگبار گروه حماس بر جنوب اسراییل آغاز شد. ایران که از حماس حمایت می‌کند،‌ از حمله هفتم اکتوبر ستایش کرده، اما هر گونه دخالت در این حمله را رد کرده است.

در کنار حملات حزب‌الله لبنان بر شمال اسراییل، شورشیان حوثی یمن نیز به طور مکرر کشتی‌های تجارتی را در بحیره سرخ آماج حملات طیاره‌های بی سرنشین و حملات میزاییلی قرار داده است.

حوثی‌های یمن که مانند حزب‌الله لبان از حمایت ایران برخوردار‌‌اند، گفته اند که این حملات به منظور همبستگی با فلسطینی‌ها انجام می‌شود. این گروه هشدار داده است که به حملات خود زمانی پایان خواهد داد که اسراییل حملات‌اش را بر غزه متوقف کند.

منبع

Leave a comment

Your email address will not be published.


*